F-35’ü Motorun Örtüsü mü? Düşürdü

422

İngiliz uçak gemisinden kalkışa hazırlanan savaş uçağı F-35’in denize düşüş anını gösteren video kaydı ortaya çıktı. Büyük yankı uyandıran videoda 130 milyon dolarlık uçağın düşüş anı internete düştü. Bu arada kazanın, havalanacak olan uçağın motorun örtüsünün çıkartılmadan uçağın kalkışa geçmesinden kaynaklandığı ileri sürüldü.

İngiltere Kraliyet Donanması’na ait uçak gemisi HMS Queen Elizabeth ve beraberindeki savaş gemileri, geçtiğimiz günlerde Mısır açıklarında seyir halindeyken, F-35 tipi savaş uçağı rutin tatbikat için havalanmak için pistte depara kalkmış ve pistin sonunda havalanamayıp Akdeniz’e çakılmıştı. Savaş uçağını kullanan pilot fırlatma koltuğunu kullanarak ölümden kurtulmuştu. İngiliz donanmasına ait ekipler hafif yaralanan uçağın pilotunu helikopterle kurtarmıştı.  

16 SANİYELİK KAYIT

HMS Queen Elizabeth’ten çekilen bir görüntü internete sızdı, böylece dünya F-35’in nasıl düştüğünü görmüş oldu. Kayıtta, F-35’in kalkış için ilerlediği görülüyor. Jet uçak gemisinin pistinin sonuna geldiğinde ise bir patlama gerçekleşiyor. Atlama rampasından düşen uçak Akdeniz’in sularına gömülürken, pilotun fırlatma koltuğuyla kendisini kurtardığı kayda geçiyor. BBC, video kaydında uçağın hız kazanmak yerine rampaya doğru yavaşladığına ve denize doğru devrildiğine dikkat çekiyor. BBC, ayrıca sosyal medyada yayınlanan görüntünün geminin güvenlik kamerasından alındığını aktarıyor. Dünya gündeminde üst sıralara tırmanan kazanın F-35’in motor kapağının örtüsünün çıkartılmadığından kaynaklandığı yönünde yorumlar yapıldı ancak şimdiye kadar resmi bir açıklama yapılmadı.

Bu arada uçak gemisinin dönüş yolculuğunda gerçekleşen kaza, ‘çok gizli’ sırların peşindeki süper güçlerin kapışmasına dönüştü. 16 saniyelik görüntünün bir asker tarafından sızdırıldığı ileri sürülürken düşen uçağın tam konumu tespit edilemedi.