Katar 20 Airbus’u Seferden Çekti

385

Katar Havayolları ile Airbus’ın A350 jetlerindeki boya ve yüzey kusurları konusunda ki anlaşmazlık büyüyor. Katar’ın bayrak taşıyıcı havayolu, bünyesindeki 53 adet A350’den 20’sini uçuşlardan çekti. Airbus ise bu sorunun bir ‘kozmetik’ sorunu olduğunu ileri sürüyor.

Reuters’e konuşan bir Airbus yetkilisi, ‘erken yüzey aşınması’ ile ilgili bazı sorunlar olduğunu ve bunun sonucunda yıldırımı emmek için tasarlanmış bir ağ alt tabakasını görünür hale geldiğini ve bunu düzeltmeye çalıştıklarını belirtirken bunun uçakların güvenliği açısında hiçbir risk olmadığını söyledi.

Bu arada konu hakkında doğrudan bilgisi olan 3 kişi, Katar Havayolları’nda ve en az bir başka havayolunda bu durumun boşluklar oluşturduğunu ve karbon fiber gövdeyi olası hava koşullarına veya başka hasarlara maruz bıraktığını söyledi. Airbus, e-postayla gönderilen bir bildiride, 2015’ten beri hizmette olan A350’nin fırtınalara direnmek için geniş bir koruma ile tasarlandığını ve dünya çapında yüksek güvenilirlikle konuşlandırıldığını açıkladı. Ağdaki boşluklar sorulduğunda ise bazı havayollarının, örneğin Katar’daki çöl koşullarına atıfta bulunarak, diğerlerinden daha yüksek sıcaklıklarda dalgalanmalara maruz kaldığını dile getirildi. Katar Havayolları, kesin bir nedenin belirlenmesi ve düzenleyicisini tatmin eden kalıcı bir düzeltme çağrısında bulundu. Katar Sivil Havacılık Otoritesi ise konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçındı. Kaynak: Sputnik