Anadolu Uygarlıklarının İzleri AKM’de

628

Atatürk Kültür Merkezi’nde resim, heykel ve seramik alanlarında çağdaş Türk sanatçılarının eserleriyle oluşturulan seçki proje başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla 1-30 Aralık arasında gezilebilecek olan ve “Anadolu Uygarlıklarından İzler İstanbul” adlı proje, sanatseverlerle bir araya geldi.

Anadolu Uygarlık tarihinin; çağdaş sanatın usta temsilcileriyle yorumlandığı, disiplinler arası buluşmayla oluşturulan proje de alanında 65 sanatçının eserlerinin yer alacağı bir seçki. Sergi Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent, konuşması ile başladı.

Taşkent, serginin tarih, arkeoloji ve güzel sanatları aynı çatı altında buluşturmasının yanı sıra, genç sanatçılar ile deneyimli sanatçıların bir arada bulunması dolayısıyla oldukça önemli olduğunu belirtti. Ve, “Serginin İstanbul AKM’de olması da bizim için çok önemli ve anlamlı çünkü AKM, İstanbulluların çok özlediği, açılışını beklediği ve 1 ay önce hayatımıza dönen bir mekân. AKM’nin seçkinin sergilenmesi için ne kadar anlamlı ve elverişli bir lokasyon olduğunu hepimiz biliyoruz. AKM’nin oldukça önemli bir kültür kompleksi” dedi. Metin yazısını Sanat Tarihçi Prof.Dr. Kıymet Giray’ın hazırladığı, Kazı Başkanı Fikri Kulakoğlu’nun da danışmanlığını yaptığı sergide, resim, heykel ve seramik alanlarında 95 eser yer alıyor. 

Sergi açılışının ardından 5 Kıtada ve sayısız ülkede en önemli konser salonlarında performans sergileyen, New York Times eleştirmenlerinin “Sihirli Flüt” sıfatını yakıştırdığı, çok ender ve değerli bir kabiliyet olarak nitelendirdiği Devlet Sanatçısı Şefika Kutluer, “Anadolu’nun Ruhu” adlı bir konser verdi. Konserde Kutluer’e European Baroque Ensemble eşlik etti.