Tatil Cennetinde Cennete Yollanma Olasılığı Yüksek

439

Turistler cennete gitmesin diye Meksika’nın tatil cenneti Cancun’u silahlı asker korumaya başladı.

Mafyanın ve uyuşturucu kartellerinin şiddetlerini arttırdığı ve günde ortalama 80 kişinin öldüğü Meksika’da gözde turizm cenneti Cancun’da turistleri korumak için plajlarda askerler devriye gezmeye başladı. Yüzlerce asker ağır silahları ile plajlara çıkarma yaptı.

Plajlarda devriyeye çıkan güvenlik güçlerinin turist bölgelerini koruyacakları belirtildi. Quintana Roo eyaletinde yeni önlemler alındı. Turistlerin akın ettiği Cancun sahillerinde tatil yapanları korumak için Meksika ulusal muhafızları denetimi sıkılaştırdı. Tulum’da iki çete arasındaki çatışmada ölen iki turistin ardından güvenlik önlemlerini artıran yetkililer, organize suçla mücadele etmeye devam edeceklerini açıkladı. Bugün yaklaşık bin 500 asker bölgede devriye gezdi. Deniz, kum ve güneşin tadını çıkaran tatilcilerin arasında zırhlı ve ağır silahlı bir şekilde devriyeye çıkan güvenlik güçlerinin turistleri şaşırttı. Ancak güvenlikleri için gerekli olduğu anlatılınca da rahat nefes aldılar.

Uyuşturucu kartellerinin yoğun olduğu ve her yıl birbirleriyle çatışma yaşadığı ülkede eylül ayına kadar olan süreç içerisinde 2021’de 21.495 insan bu çatışmalarda yaşamını yitirdi. Resmi verilere göre ayda ortalama 2400 insan bu şiddet olaylarında ölüyor.