Covid Sertifikası 3 Aşılılara Verilecek

376

Avrupa Birliği (AB) sınırları içerisinde Dijital Covid Sertifikası, 1 Şubat 2022’den itibaren sadece 3. doz takviye Covid aşısı yaptıranlara verilecek. Bu nedenle de 3’ncü doz aşıya gereksinim var. Ancak AB ülkelerinin tamamında takviye doz için yeterli aşı yok.

AB Sağlık Bakanları Brüksel’de toplandı. Toplantıda, Covid vakalarının yüksek olmasına karşın Avrupa içinde seyahatlerin sürmesi önerildi. Bu arada AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu’nun, dijital seyahat sertifikaları konusunda 25 Kasım’da yaptığı değişiklik önerisi de ele alındı. Öneride kısıtlamasız seyahat olanağı sağlayan dijital Covid sertifikasının, ikinci dozdan sonra en fazla 9 ay içinde 3’ncü doz aşıyı olan kişilere verilmesi uygun bulundu. BBC’nin haberine göre AB Sağlık Bakanları, 27 üye ülkenin 3. takviye doz aşı için yeterli zaman kazanması amacıyla AB’nin 10 Ocak’ta yürürlüğe girmesini istediği yeni seyahat kurallarının 1 Şubat’tan itibaren uygulanmasını kabul etti. Kararın, önümüzdeki günlerde Avrupa Komisyonu tarafından resmen açıklanması bekleniyor.

Bu güne kadar AB üyesi ülkelerde nüfusun yüzde 66’sı koronavirüs aşısı oldu. Bunların yüzde 77’sini yetişkinlerden oluşuyor. İşin ilginç yönü uzmanlar, Covid aşılarının koruyuculuğu ilk 6 aydan sonra azalmaya başladığını belirtiyor. Bu nedenle de 3. takviye doza gereksinim var ama AB ülkelerinin tamamında takviye doz için yeterli aşı yok.