Alan Değil Katkı Veren Noktadayız

917

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin düzenlediği “Güzel Sanatlar Yıl Sonu Sergisi”nde konuştu. Tatar “Bütün bu güzellikleri dünya ile paylaşabilmek, dünyalı olabilmek; bizim hakkımızın da ötesinde dünya medeniyetine katkımızdır” dedi.

Ateş ÇELİK

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanları ve sanatçıların eserlerinden oluşan “Güzel Sanatlar Yıl Sonu Sergisi”, üniversitenin sergi salonunda açıldı. Ben de açılışta bulundum. Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nden 15 öğretim elemanı ve sanatçının resim, heykel, seramik ve baskı resimlerinden oluşan 45 eserinin yer aldığı serginin açılışında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, da katıldı.

Cumhurbaşkanı açılışta konuşma yaptı ve şöyle dedi; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bazı sıkıntıları olabilir ancak ülkemizin bağrından her alanda böyle üretken bir üniversite çıkmıştır. Çünkü Kıbrıs Türk Toplumu her türlü yaratıcılığa her türlü üretime açıktır. Binlerce yıllık bir tarihi olan Kıbrıs’ta bütün siyasi engellemelere rağmen ortaya konulan bu eserler, bütün dünyaya ‘biz varız, var olmaya devam edeceğiz’ haykırışı olarak görülmelidir. Bütün bu güzellikleri dünya ile paylaşabilmek, dünyalı olabilmek; bizim hakkımızın da ötesinde dünya medeniyetine katkımızdır. Bütün ambargolara, izolasyonlara rağmen, dünyadan alan değil dünyaya katkı koyan bir noktadayız.”

Açılışta Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, da üniversitelerinin uluslar arası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education’ın yayınladığı Dünya Üniversiteleri Sıralaması “mühendislik” ve “bilgisayar bilimleri” alanlarında dünyanın en iyi 250 üniversitesi arasında, Türkiye üniversiteleri arasında ise üçüncü sırada yer aldığını söyledi. Seçkin davetli gurubunun katıldığı nezih açılış sonrasında eserleri hayranlıkla izledim. Emeği geçenleri orada kutladım ama bir kez de bu sütunlardan da kutlamak istedim. Yapanların emeklerine sağlık. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin 399’ncu sergisi olan “Güzel Sanatlar Yıl Sonu Sergisi”, 24 Aralık 2021 Cuma gününe kadar ücretsiz olarak gezilebiliyor.