En İyi Bağlantı Sağlayan Havalimanları

458

Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) 2021’in dünyanın en iyi bağlantılı uçuşlara sahip havalimanlarını inceledi. İnceleme sonucunda ABD’de Dallas/Fort Worth (DFW) Uluslararası Havalimanı sıralamada 1’nci, İstanbul Havalimanı da 6’ncı oldu.

İşte dünyanın en iyi bağlantılı uçuşlara sahip havalimanları listesi;

Dallas/Fort Worth Uluslararası Havalimanı (ABD); Teksas eyaletinde Dallas’a 24 ve Fort Worth’a 29 kilometre uzaklıkta. Havalimanı yıllık 42 bin 640 aktarmalı uçuş ile ilk sırada. 1973’te açılan havalimanı, yolcu hacmi, kalkış ve inişler açısından dünyanın en büyük üçüncü havalimanı. Ancak “The Family Vacation Guide” tarafından yapılan bir araştırmada DFW’nin ABD’de en fazla uçuş iptali veya gecikmesi olan havalimanları arasında üçüncü sırada bulunuyor.

Denver Uluslararası Havalimanı (ABD); Colorado’daki Denver Uluslararası Havalimanı, 35 bin 40 bağlantılı uçuş hizmeti sunuyor.

Covid-19 salgınından önce 2019’da 7. sıradaydı. Duvarlarındaki fantastik resimleriyle bilinen havalimanı birçok ödülün de sahibi.

Frankfurt Havalimanı (Almanya); Almanya’nın en büyük ticari havalimanı. Pandemide çok zarar gördü. 2019’da ACI sıralamasının zirvesinde yer alan havalimanı 2021’de 25 bin 36 bağlantılı uçuşla üçüncü sırada yer aldı. Yolcuların bekleme sürelerini en iyi şekilde değerlendirecekleri yeşil lounge ve oyun alanlarının olduğu havalimanında NapCaps adı verilen alanlarda şekerleme yapmanız mümkün.

Hartsfield-Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı (ABD) Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’daki Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı’nda yılda 23 bin 822 aktarmalı uçuş yapıldı. Pandemiden önce 2019’da 110,5 milyon ile dünyanın en büyük yolcu hacmine sahipti. Lonely Planet’in 2022’de seyahat edilmesini tavsiye ettiği ilk on şehirden biri olarak Atlanta.

Amsterdam Schiphol (Hollanda); Hollanda başkentinin havalimanı Schiphol (AMS), 23 bin 277 bağlantılı uçuşu oldu. Eğlence tesisleri ve mimarisiyle de ünlü olan havalimanı, fonksiyonel tasarıma sahip yüksek teknolojili yapıları var.

İstanbul Havalimanı

İstanbul Havalimanı Türkiye; İstanbul Havalimanı, yılda 23 bin 229 aktarmalı uçuş ile ACI sıralamasında 6’ncı oldu. İyi erişilebilirlik, check-in, gastronomi, alışveriş ve tasarım gibi konularda öne çıkan merkez, Amerikan “Travel and Leisure” dergisinin 2021’in en iyi 10 havalimanı arasında Singapur Changi Havalimanı’ndan sonra ikinci sırada gösterilmişti.

Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı (ABD) Illinois’deki bu havalimanı pandemiden önce, uçuş sayısı açısından dünyanın en büyük havalimanıydı. Covid-19 nedeniyle bağlantılarının neredeyse yarısını kaybeden havalimanı, 17 bin 800 aktarmalı uçuşla 7’nci sırada.

Charlotte Douglas Uluslararası Havalimanı (ABD) Kuzey Carolina’daki Charlotte kentindeki uluslararası havaalanı 17 bin 706 bağlantılı uçuş sunuyor. Havalimanında yolcuları karşılamak ve uçmaktan korktuklarında onları sakinleştirmek için bekletilen eğitimli terapi köpekleri var.

Houston George Bush Kıtalararası Havalimanı (ABD) Houston George Bush Kıtalararası Havalimanı, toplam 15 bin 739 bağlantılı uçuşla ilk on listesindeki ikinci Teksas havalimanı. 2020 Skytrax Dünya Havalimanı Ödülleri’nde ABD’nin en iyi havalimanı olarak seçildi.

Paris Charles de Gaulle Havalimanı (Fransa) Fransa’nın 18. Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’nin ismi verilen havalimanı14 bin 869 bağlantılı uçuşla 10’ncu sırada. Pandemiden önce 2019’da 4’ncü sıradaydı. Kaynak: Euronews