Turistik Doğu Ekspresi Başlıyor

421

Seferlerine pandemi nedeniyle 2000 Mart ayında ara verilen muhteşem manzaralı tren rotalarından olan Doğu Ekspresi’nin seferleri 15 Aralık’ta yeniden başlıyor. Doğu Ekspresi, haftada iki gün karşılıklı olarak çarşamba ve cuma günleri Ankara’dan, pazar ve cuma günleri ise Kars’tan yola çıkacak.

Turistik Doğu Ekspresi’nde 2 kişilik kompartıman da tek kişi seyahat etmenin bedeli bin 300 TL, İki kişi seyahat edilir ise kişi başı fiyat 650 TL. Geçtiğimiz yıl bilet fiyatları bir kompartıman da tek kişi seyahat ederse 400 TL, iki kişi seyahat edilmesi durumda ise kişi başı 250 TL olarak duyurulmuştu.

Dünyanın trenle seyahat edilecek en iyi ilk dört rotası arasında yer alan ve Ankara-Kars arasında işleyen Turistik Doğu Ekspresi, Ankara’dan (Çarşamba ve Cuma Günleri) saat 15.55’te, Kars’tan (Cuma ve Pazar Günleri) 22.20’de hareket ediyor. Turistik Doğu Ekspresi güzergâhında yolcular farklı lezzetleri tadarken, tarihi ve kültürel değerleri görme imkanına kavuşuyor. Yolcu talebi doğrultusunda sefer ve vagon sayısı belirlenen tren sadece yataklı ve yemekli vagonlardan oluşuyor. Yataklı kompartımanda 2 kişi seyahat edebiliyor. Bin 300 kilometrelik Ankara-Kars parkurunu 31,40 saatte, Kars-Ankara parkurunu 32,37 saatte tamamlıyor. Turistik Doğu Ekspresi,  Ankara-Kars arasında; İliç ve Erzurum’da, Kars-Ankara arasında; Erzincan, Divriği ve Sivas’ta 3’er saatlik duruş yaparak grup ve bireysel olarak seyahat eden yolculara turistik yerleri gezme imkânı sağlıyor. Tren 2 hizmet, 1 yemekli ve 6 yataklı olmak üzere toplam 9 vagon ile yola çıkıyor. Toplam 120 kişi kapasiteli olan treninin yataklı vagonlarında her kompartımanda ancak 2 kişi seyahat edebiliyor.

Doğu Ekspresi, Ankara-Kars yönündeyken Erzincan’da 2 saat 20 dakika, İliç ve Erzurum’da ise 3 saat mola veriyor. Ekspres, Kars-Ankara yönündeyken ise Divriği’de 2,5 Bostankaya’da 3,5 saat duruyor. Güzargah üzerindeki istasyonlarda duran Doğu Ekspres yolcuları, Erzincan’da; Karanlık Kanyon, Erzurum’da; Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese’yi, Kars’ta; Ani Arkeolojik Alanı, Sivas’ta; Divriği Ulu Camisi ve Gök Medrese’nin de aralarında bulunduğu doğal ve kültürel alanları da ziyaret edebiliyor.