Rönesans’ın Holding’in Schiphol Sözleşmesi Feshedildi

411

Avrupa’nın en yoğun destinasyonlarından ve dünyanın en fazla kullanılan 5’nci havalimanı Amsterdam Schiphol Havalimanı’nı işleten Hollandalı Royal Schiphol Group, açıklama yaptı. Buna göre tesisin tasarımındaki bir dizi gecikme ve uzlaşmaz farklılıkların olduğunu ifade edilerek Türk konsorsiyumuna verilen projenin sözleşmesinin feshedildiğini duyurdu.  

Royal Schiphol Group’un projeler ve varlıklardan sorumlu Başkanı Hanne Buis, “Projenin tamamlanması beklendiği gibi ilerlemiyor. Yüklenici ile bu konuda kapsamlı görüşmeler yaptık ve bu sırada bir anlaşmaya varamadık. Bu, tüm taraflar için üzücü. Şu anda çalışmayı diğer müteahhitlerle birlikte mümkün olan en kısa sürede tamamlamak ve teslim etmek için bir plan üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Dünya’dan Kerim Ülker imzalı habere göre, Rönesans Holding’in Hollanda’daki şirketi Ballast Nedam’ın resmi sitesinden yapılan açıklamada ise, “Anlaşmazlığın giderilmesi konusunda karşılıklı bir çözüm bulunması için önemli çabalar sarf edilmesine rağmen, ne yazık ki bir anlaşmaya varılamadı ve sonuçta Schiphol Group’un işbirliğini sona erdirme kararı almasına neden oldu” denilerek iptalin gerçekleştiği doğrulandı. Hollanda medyasına göre Royal Schiphol Group’un üstlendiği projede yaşanan gecikmenin toplam maliyeti de iki kat artırması ve 800 Milyon Euro’ya ulaşması bekleniyor.