Kısıtlamalar Aralandı Aşı Karşıtları Yandı

541

Avusturya hükümeti, üç hafta önce başlattığı karantina kısıtlamasını tam aşılı vatandaşlar için kaldırdı. Yeni uygulamaya göre oteller, tiyatrolar, müzeler, eğlence mekanları ve mağazalar yeniden açıldı. Ülke genelinde tüm restoranlar akşam saat 23.00’e kadar hizmet verecek, toplu taşımada, mağazalarda ve kamusal alanlarda maskeye devam.

Ülke genelinde aşı yaptırmayanlar için kısıtlamalar devam ediyor. Bu kişiler sadece gıda maddesi almak, doktora gitmek ve evlerinin yakın çevresinde spor yapmak gibi özel nedenlerin dışında evde kalacak. Resmi verilere göre, geçen üç haftada uygulanan katı kısıtlamaya karşın hastane yatışlarında düşüşler olmadı. Avusturyalı yetkililer, virüsü kontrol altına almak için yüksek oranda aşılamanın gerekli olduğunu belirtiyor. Ancak Avusturya’da halkın sadece yüzde 67,7’si tam olarak aşılandı. Bu rakam Batı Avrupa için düşük bir oran olarak görülüyor. Öte yandan hükümet aşılanmamış bireylere aşı yaptırmaları için artan oranda baskı uygulamaya ve önlemler almaya devam ediyor.

Aşısızlar Yandı

Bu arada önlemler hükümet şubat ayında bir uygulama planladı. Buna göre;  14 yaş üstü tüm Avusturya’da yaşayan herkese aşı zorunluluğu getiriliyor. Bu kurala uymayanlar 3 Bin 600 Euro para cezasına çarptırması planlandı. Tüm bunlar planlanırken de özellikle Avusturya’nın başkenti Viyana’da koronavirüs önlemleri karşıtı gösteriler devam ediyor.