“Öteki Hikâyeler”de 12 Ülkeden 50 Sanatçı

1163

Yurt içi ve yurt dışından uluslararası alanda tanınmış sanatçıların farklı disiplinlerde ürettiği yapıtları için sergi düzenlendi. İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından düzenlenen sergi, 16 Aralık 2021 – 7 Şubat 2022 tarihleri arasında. “Öteki Hikâyeler” isimli sergide farklı disiplinlerden uluslararası alanda tanınmış 50 sanatçının eserleri var.

Göç ve mültecilik kavramlarına dikkat çekmek amacıyla ‘Bilgi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ tarafından düzenlenen sergi Koridoor Contemporary Art Programs, ArtHereIstanbul, Sanat Seninle Derneği, Göç Araştırmaları Derneği, Hayata Destek Derneği, İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi, Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ve Bilgi Avrupa Birliği Enstitüsü işbirliğiyle hayata geçiriliyor. Denizhan Özer’in küratörlüğünde düzenlenen sergi, İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsü Enerji Müzesi’nde göç ve mültecilik kavramını da sanat üzerinden tartışmaya açıyor.

16 Aralık 2021 Perşembe günü saat 16:30’da açılış yapılacak sergi tüm sanatseverlere açık olacak. Bilgi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi adına organizasyonunu Dr. Öğretim üyesi Gülay Uğur Göksel’in, küratörlüğünü Denizhan Özer’in üstlendiği sergide sanatçıların resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon, baskı resim, desen, video art, performans gibi farklı disiplinlerde ürettikleri yapıtları sergileniyor. Sanatçıların eserlerinin, akademisyenler ve etkinlik paydaşlarının yazılarının bir araya getirileceği bir sergi için bir kitap da hazırlanıyor. 

Sergide Abel Korinsky, Adnan Jetto, Adviye Bal, Ahmet Umur Deniz, Ali Omar, Ali Raşit Karakılıç, Bahadır İşler, Baran Kamiloğlu, Berkan Baycan, Can Memişoğulları, Carol Turner, Corrine Silva, Deniz Pireci, Dilek Toluyağ, Elena Bellantoni, Ercan Ayçiçek, Fehim Güler, Fevzi Karakoç, Gizem Enuysal, Heather Brown, Hiba Aizouq, Iliko Zautashvili, Işıl Gönen, Jack Beattie, Jacque Crenn, Lale Duruiz, Levent Pınarcı, Mahmut Celayir, Martin Wohlwend, Mehdi Farzane, Morteza Khosravi, Mustafa Albayrak, Ömer Serkan Bakır, Özge Günaydın, Özkan Gencer, Paul Dunker Duyvis, Resul Aytemür, Rifaae Ahmad, Saghar Daeiri, Sema Özevin, Serina Tara, Stephan Twist, Tahir Ün, Tolga Boztoprak, Tuğrul Selçuk, Ufuk Uyanık, Yeşim Yıldız Kalaycıoğlu, Yıldız Doyran, Zahit Büyükişleyen ve Zeynep Yazıcı’nın eserleri yer alıyor.