Akdeniz’den Beyazperdeye

527

Son dönemde Akdeniz kıyılarında yayılım gösteren Aslan balığı ve Balon balıklarının, yerel türlere ve ekosisteme olan etkisini konu alan ‘İstilacılar’ adlı belgesel çekildi. Belgeselinin ilk gösterimi de Aqua Florya Cinemaximum’da yapıldı. Akdeniz havzasının güncel su altı ve su üstü ekolojik durumuna da ışık tutan İstilacılar belgeselinin festival yolculuğuna çıkmaya hazırlandığı belirtildi. 

Belgeselinin yönetmenliğini biyolog Mert Gökalp yaptı. Gökalp yaptığı açıklamada; “Aslan balıkları akla hayale sığmayacak hızla yayılım gösterdi ve tüm Akdeniz kıyılarımızı kapladı. İstilacılar belgeseli ile bir yandan Aslan balığı, Balon balığı gibi diğer İstilacı türleri tanıyarak, burada olmalarının nedenlerini ortaya koyup, sularımızda yarattıkları tahribatın boyutlarını inceleyerek çeşitli çözüm yollarını bulmaya çalıştık” dedi. Gökalp konuşmasını söyle sürdürdü;

Biyolog Mert Gökalp ve İstanbul Akvaryum Genel Müdürü Dilek Çapanoğlu

“Süveyş Kanalı’ndan geçerek Akdeniz’e gelen yüzlerce tür tropik canlı bulunuyor. Akdeniz’e gelen ve yayılım göstermeye başlayan bu göçmen veya istilacı olarak tanımlanan türler Akdeniz için büyük bir tehdit oluşturuyor. Belgesele İstanbul Akvaryum sponsor oldu. Biyolog Mert Gökalp yönetmenliğinde çekimleri gerçekleştirdik. Belgesel de Akdeniz havzasının su altından ve su üstünden ekolojik bir resmi çiziliyor. Aslan balığı ve Balon balıklarının kıyılarımızdaki durdurulamaz yayılımı, yerel türlere ve ekosisteme olan etkisi, bu balıkları inceleyen 5 bilim insanının gözünden anlatılıyor.”

İstanbul Akvaryum Genel Müdürü Dilek Çapanoğlu da İstilacılar belgeselinin sponsoru olmaktan çok mutlu olduklarını belirerek “Belgeselimiz, son dönemde denizlerimizdeki yayılımları oldukça artan aslan balığı ve balon balığı gibi istilacı türler konusunda bilgi vermesi ve iklim değişikliği, denizlerin ısınması gibi mevcut sorunlara çözüm yolları sunması açısından oldukça önemli. İstanbul Akvaryum akvarist ekibimiz ile belgesel çekimlerine 24 saat süren dalışlar gerçekleştirerek destek verdik ve Aslan Balığının hareketlerini kayıt altına aldık. Edindiğimiz bu verilerden yakın zamanda bir makale yayınlamayı da hedefliyoruz” dedi.     

Türkiye’de istilacı türler ile ilgili ilk belgesel olma özelliği taşıyan “İstilacılar”, biyolog Mert Gökalp’in Lüfer (2017), Orfoz (2020) belgesellerinden sonraki Akdeniz serisinin üçüncü filmi niteliğinde. Akdeniz kıyılarındaki tahribat, aşırı avcılık, iklim değişikliği ve sularımızın ısınması sonucunda değişen denizleri ve bunların gezegene olan etkileri İstilacılar belgeselinde yanıt buluyor.