Ercan’da Denktaş Sergisi

277

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş, vefatının 10’ncu yılında Ercan Havalimanı’nda açılan sergi ile de anılıyor. Bu nedenle Ercan Havalimanı’nda “Fotoğrafları ve kendi sözleri ile Rauf R. Denktaş Sergisi” açıldı.

Mine Kar ve Cem Kar tarafından araştırması yapılan ve hazırlanan sergide, ömrünü bir davaya adamış merhum Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın bir halkın var oluş ve özgürlük mücadelesinin hızlandırılmış tarihi yer alıyor.

Ercan Havalimanı’nda yolcu gidiş salonunda son güvenlik noktası sonrasında açılan sergi, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın binlerce fotoğrafının yer aldığı özel arşivinden seçilen fotoğraflar ve bu fotoğrafları anlatan kendi sözlerinden oluşuyor.

Denktaş’ın özel arşivinden hazırlanan sergi, Rauf R. Denktaş’ın görülmemiş fotoğrafları, çocukluğu, ailesi, mücadele yılları ve Kıbrıs tarihine ışık tutan sözleri ile dikkat çekiyor. 2012 yılında Mine Kar ve Cem Kar tarafından araştırması yapılan Rauf R. Denktaş Sergisi, Denktaş ailesinden özel izin alınıp, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın Lefkoşa’daki çalışma ofisinde bulunan kendi özel arşivine girilerek hazırlandı.