Yurtdışına Gideceklere Bir Küçük Tavsiye

209

Türkiye’de her şeyi şikâyeti alışkanlık haline getirmişiz. Danimarka, Hollanda, İsveç, Norveç gibi kuzey Avrupa ülkelerini gözümüzde büyütmüşüz. Ama kazın ayağı her zaman öyle değil. Bakın bir gerçek ve yeni hikâye anlatayım size.

Serdar DEVRİM

Bir kızımız, ismi lazım değil, eşiyle birlikte yılbaşını geçirmek üzerine Hollanda’ya gitti. Onlar ‘kanka’ diyorlar ya, kardeşi gibi yakın bir arkadaşının evinde bir hafta kalacaklar.

Gittiğinin ertesi günü şüphelenip bir oto-test yaptı ve Covid pozitif olduğu anlaşıldı. Bir hastaneye PCR testi yaptırmak için başvurdu, 36 saat sonrasına randevu verdiler. Gene pozitif çıktı ve bir hafta eve kapandı. (Hafif geçirdi. Eşi dayandı, ama ev sahibi arkadaşları, karı-koca ikisi de virüsü kaptı bu arada.)

Hastane test sonucunu mail ile bildirdi ama mail’deki isim yanlıştı. “Acaba başkasının sonucunu mu gönderdiler?” diye akıllarına gelse de ne hastaneden ne de Sağlık Bakanlığı yetkililerinden telefonla veya mail ile cevap alabildiler.

Karantina bitti, Ülkelerine dönmeye hazırlanıyorlardı, iki gün uğraştıktan sonra telefonla bir “yetkiliye” (?) ulaştılar. Mealen şöyle bir konuşma geçti aralarında:

Bana mail ile gönderdiğiniz test sonucunda adım yanlış yazılmıştı. Doğrusunu yazıp gönderebilir misiniz ki karantinanım ne gün başlayıp ne gün bittiğini bileyim ve Covid olduğumu memlekete gidince işverene ispat edebileyim.

Siz Hollanda vatandaşı mısınız ki?

Hayır ama … (bir AB ülkesi) vatandaşıyım.

Hollanda vatandaşı değilseniz size öyle bir mail atılmamış olması lazım. Sizin vatandaşlık numaranız yok, öyle bir belge size verilemez.

Ama siz attınız, sizin servisiniz attı.

Bir yanlışlık olmuş.

Peki, ismimi düzeltip tekrar gönderebilir misiniz?

Hayır, yapamayız.

Peki, Covid olduğumu, karantinamı tamamladığımı nasıl belgeleyeceğim?

O sizin sorununuz.

Ne biçim bir sistem bu? Hollanda’da Covid olan yabancılar ne yapıyor? Pandemide Hollanda’ya gelirken böyle  bir riske girdiğinizi bilmeniz gerekirdi. Benim sorunum değil.

Bravo size! Peki, ben ne zaman uçağa binebilirim, Hollanda’yı terk edebilirim.

Normalde 28 günün sonunda. Hangi gün pozitif olduğunuz anlaşıldıysa 28 gün sonra.

Kızımız bir yolunu bulup memleketine dönecek elbette.

Ama bir bok sandığımız Hollanda’da sağlık sisteminin ne kadar boktan olduğunu bu vesileyle öğrenmiş olduk.

Bunları size neden anlatıyorum.

Avrupa ülkelerine (imkânı olup) gezmeye yahut iş için gitmek isteyenler, biliyorum ki, yetkililere veya daha önce gidip gelenlere soruyorlar:

“… ülkesi girişte aşı karnesi istiyor mu?”

“… hava yolları uçağa binerken PCR testi istiyor mu?”

“Türkiye’ye girişte ne istiyorlar?”

Derim ki siz siz olun, bir de “Gittiğim ülkede Covid olursam acaba başıma neler gelir?” diye de düşünün.