Tayland Ayakbastı Parası Alıyor

409

Covid-19 pandemisi nedeniyle turizme bağlı ekonomisi darbe yiyen Tayland, nisan ayından itibaren yabancı ziyaretçilerden 9 Dolar ayakbastı parası almaya başlayacağını açıkladı.

Ayakbastı parasının turizm sektörünün finansmanda kullanılacağı belirtildi. Tayland Turizm Dairesi Başkanı Yuthasak Supasorn, bu verginin turistik yerlerin yönetimini finanse etmek ve masrafları kendileri ödeyemeyen bazı tatilcilerin kaza sigortalarını karşılamak için uygulamaya konulacağını belirtti. Hükümet sözcüsü Thanakorn Wangboonkongchana da yaptığı açıklamada, bu verginin uçak biletleri fiyatına yedirileceğini belirtti.

2019 yılında yaklaşık 40 milyon turistin ziyaret ettiği Tayland, küresel salgına karşı koyabilmek için 2020 yılında kapanmıştı. Geçen yıl sadece 100 bin turist kabul eden ülke Tayland’da halen “Sandbox” (kum torbası) adı verilen programa göre turist kabul ediyor. Bu programa göre tam olarak aşılanmış yabancı ziyaretçiler, “kum torbası” bölgesinde yedi gece kalabiliyor. Turistler, Covid testleri de negatif sonuç verirse bütün ülkede serbestçe gezme hakkına kavuşuyor. Aşıları eksik olan turistler ise 10 -14 günlük zorunlu karantinaya tabi tutuluyor.