Suç Ve Ceza Film Festivali Başlıyor

1756

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali tanıtım toplantısı AKM’de yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezi Yeşilçam salondaki toplantı festival Başkanı Adem Sözüer’in açılış konuşması ile başladı. Festival direktörü Bengi Semerci konuklara; festivale ve filmlere ilişkin ayrıntıları görsel sunumlarla aktardı. Festivalin 18-24 Kasım arasında Atlas 1948 Sineması , Kadıköy Sineması ve AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleşeceği açıklandı. Festivalin akademik program ise, her yıl olduğu gibi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yapılıyor. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, sinema profesyonelleri ve seyircisiyle buluşacak. Bu yıl film gösterimleri her yıl olduğu gibi Türk ve dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmlerden oluşuyor.

Festival açılışı 17 Kasım’da

Festival 17 Kasım 2022 Perşembe günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki açılış töreni ile başlıyor. Açılış töreninde festivalin tanıtımı yapılacak, Onur Ödülleri ve Sinemaya Katkı Ödülleri sahiplerine sunulacak. Ayrıca festivalin açılış filmi olarak, Şilili yönetmen Patricio Guzman’ın yönettiği “Hayali Ülkem-My Imaginary Country” filmi gösterilecek.

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali akademik programı; 18 Kasım 2022 Cuma günü saat 09.00’da, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ekmekçi, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargıcı Saadet Yüksel’in açılış konuşmalarıyla başlayacak. Ulusal ve uluslararası kadın hakları derneklerinin katılımı ile gerçekleşecek olan programın açılış panelinde Sahraa Karimi, Ehlimana Memisevic ve Nurdeniz Tuncer cinsiyet eşitsizliğinin sonuçlarından söz edecek.
Festivalde, akademik program her yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenleniyor. “Eşitiz!” sloganıyla vurgulanan kadın-erkek eşitliği teması ile bu yıl katılımcılar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ve çeşitli sinema salonlarında ağırlığı yüz yüze 16 oturum ve bu oturumlara paralel olarak yürütülecek birçok farklı panel ve forum eşliğinde ağırlanacak. Konuyla ilgili festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer: “Film festivalinde film programının yanı sıra farklı ülkelerden akademisyenlerin ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin katılımıyla geniş bir akademik program gerçekleşecek. 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin akademik programı, 18 Kasım– 24 Kasım tarihleri arasında “Eşitiz” temasıyla düzenlenecek.