Haydi Vietnam’a Gidelim (1)

1827

Muhteşem doğa. Olağanüstü mutfak. Kültürel çeşitlilik. Mükemmel hizmet. İşte Vietnam. Ülke uluslararası turizme tamamen açıldı. Artık yemyeşil dağları, teraslı pirinç tarlaları, beyaz kumlu plajları, vahşi doğası ve konuksever insanları ile keşfetmek isteyen turistleri bekliyorlar. Vietnamlılar, “Gelin unutulmaz deneyimlerin keyfini çıkarın” diyorlar.

Cahit AKYOL

The World Travel Awards tarafından Singapur, Çin, Endonezya ve Tayland da dahil olmak üzere 8 güçlü rakibini geride bırakan Vietnam, geçtiğimiz yıl “Asya’nın önde gelen Destiasyonu” ilan edildi. Ülke bu prestijli ödülü üçüncü kez aldı. Bu ödül, Vietnam’ın Covid-19 salgını sonrasında turizm endüstrisini yeniden inşa etme konusundaki olağanüstü çabalarının resmi olarak tanımlandı. Vietnam yalnızca genel olarak “Asya’nın Önde Gelen Destinasyonu” değil, aynı zamanda “2021 Asya’nın Önde Gelen Sürdürülebilir Turizm Destinasyonu” oldu.

Ülke “Asya’nın En İyi Destinasyonu” ve “Asya’nın Önde Gelen Sürdürülebilir Destinasyonu” unvanlarının yanı sıra kategorilerde de ödüller aldı. UNESCO Dünya Mirası olarak belirlenen Quang Nam eyaletindeki tarihi Hoi An kasabası, “Asya’nın Önde Gelen Kültürel Şehir Destinasyonu” Quang Ninh’deki HaLong Körfezi, “Asya’nın Önde Gelen Turistik Cazibe Merkezi” ödülüne layık görüldü. Her iki destinasyon da, kültürel ve doğal mirasının dünya çapında “insanlık için olağanüstü değer” olarak kabul edildi. Tam Diep sıradağlarındaki üç eyalete uzanan, içinde 650’den fazla hayvan türü için korunan bir yağmur ormanı yaşam alanı olan Cuc Phuong, ulusal parkı “Asya’nın Önde Gelen Ulusal Parkı” olarak tanındı.

Vietnam’ın Kazanan Endüstrileri

Vietnam’da ayrıca bir dizi turizm ve hizmet işletmesi, tema parkları ve havayolları da ödüllendirildi. Bunlar arasında (VNAT) Vietnam Ulusal Turizm İdaresi de var. Bu arada Van Don Uluslararası Havalimanı da, “Asya’nın Önde Gelen Bölgesel Havalimanı” olarak ilan edildi. Bu ödüldeki başarıda, ülkenin bayrak taşıyıcısı olan Vietnam havayollarının da payı büyük. Sembolü Lotus çiçeği olan başarılı havayolu markası, imajını, farklılaştırmak ve zenginleştirmek için önemli bir tema olmaya devam etti.

Günde 400 Uçuş

27 Mayıs 1995’te kurulan Vietnam Airlines, Vietnam’ın bayrak taşıyıcısı. Güneydoğu Asya’yı günde ortalama 400 uçuşla 22 iç hat ve 29 uluslararası varış noktası ile 94 rotada dünyanın büyük şehirlerini birbirine bağlıyor. Vietnam Havayolları, 2010 yılından beri, 175’ten fazla ülkede bin 150’den fazla varış noktası olan 14 bin 500 Uçuştan oluşan kapsamlı bir küresel ağa erişim paketi kapsayan SkyTeam’in üyesi. Havayolu 2015 yılında beri de hem yeni nesil uçak Boeing 787-9 Dreamliner hem de Airbus A350-900 XWB’yi aynı anda ve başarılı bir şekilde çalıştırarak hizmet veriyor.

Vietnam Havayolları, yenilik ve gelişmeye olan bağlılığı sayesinde, bölgenin önde gelen havayollarından biri haline geldi. Dünyanın önde gelen derecelendirme kuruluşu olan Skytrax, Vietnam Havayollarını üç yıl üst üste 4 Yıldızlı Havayolu olarak derecelendirdi. Vietnam Havayolları daha önce de CAPA tarafından “Yılın Asya Pasifik Havayolu”, ve “Dünyanın Önde Gelen Havayolu – Premium Ekonomi Sınıfı” ve “Dünyanın Önde Gelen Kültürel Havayolu” tarafından World Travel Awards; Asya’nın Önde Gelen Havayolu – Ekonomi Sınıfı ve Asya’nın Önde Gelen Kültürel Havayolu seçilmişti.

Dünyanın en hızlı büyüyen iç pazarlarından biri olan Vietnam’ın tüketici pazarına 20 yıllık gelişim boyunca çift haneli yıllık büyüme oranıyla öncülük etti. Vietnam kültürünün sunduğu uluslararası hizmeti olan bir marka ile kendisine modern bir şirket olarak konumlandırdı.

Önceki İçerikFlyadeal İstanbul’a Uçmaya Başladı
Sonraki İçerikBüyükelçi Çağırdı;  Gel, Gel
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.