VİETNAM (2) HANOİ

4985

Muhteşem doğası, olağanüstü lezzetli mutfağı ve kültürel çeşitliliği ile Hanoi…

Vietnam’ı tanıtan yazılarımızın bugünki bölümünde başkent Hanoi mercek altına alıyoruz. Ben Vietnam’a giriş yapmak için Hanoi’yi ilk nokta olarak seçtim. Çünkü Hanoi, Vietnam’ın başkenti. Bu nedenle başkentten başlamak istedim.

Paris’ten bindiğim Vietnam Airlines’in uçağı ile yaklaşık 14.5 saatlik bir uçuş ile Hanoi’ye ulaştım. Business class sınıfının konforu ile bu uzun yolculukta hiç sıkıntı çekmedim. Yatak haline gelen koltuklarda uyudum, leziz Vietnam yemeklerini daha ülkeye ulaşmadan bulutların üzerinde tattım. Kabin ekibinin neredeyse yolcuları pamuklara saracak ilgisi ile mutlu bir şeklide Hanoi Noi Bai Uluslararası Havaalanı’na indim. Ülkenin para birimi Vietnam Dongu (VND). Ancak kentte döviz bozdurmak için bankaları tercih edin. Çünkü şehirde dolar veya euro vermeyi teklif ettiğinizde çoğu kişi almayı reddediyor ve sizden ülkenin parasını VND istiyor. Otellerde ve bazı restoranlarda da döviz bozdurabilirsiniz. Alternatif olarak bazı ATM’lerden VND çekebilirsiniz. ATM kartları bazılarında çalışmıyor.

Hanoi kenti, havalimanına yaklaşık 45 dakikalık bir mesafede. Ülkenin kuzeyinde. Kızıl Nehir’in kıyısında. Hanoi, Ho Chi Minh’den sonra nüfus bakımından Vietnam’ın en büyük ikinci şehri. 1902-1954 yılları arasında Fransız Çinhindi’nin başkentiydi, Kuzey’in Vietnam Savaşı’ndaki zaferinden sonra birleşen Vietnam’ın başkenti olarak devam etti. Hanoi’nin eski bir şehir. Çok eski olduğu MÖ 3000’den beri yerleşim yeri olduğu söyleniyor. Çin ve Fransız sömürgeleri olmasının etkisini kentin her yerinde görmek olası. 

Merkezi Hoan Kiem: Hanoi de merkez, Hoan Kiem denilen aynı adı taşıyan gölü çevreleyen bölge. Kentin en popüler turistik bölgesi burası. Burada eski ve yeni binalar yan yana. Bölgede çok sayıda otel, kafe, mağaza ve restoran var. Tabii ki kentin diğer bölgeleri de odağınızda olmalı. Nereleri mi? mesela Ba Dinh bölgesi. Çünkü burada Ho Chi Minh mozolesi, Edebiyat Tapınağı ve Thang Long Kalesi gibi tarihi merkezler var. Ba Dinh’in de doğu yakasının gezip görülecek yerleri arasında.

Thuy Bui Ledoux

Neler Yapabilirsiniz? Vietnam Havayollarında çalışan Thuy Bui Ledoux, kentin karakterli bir dokuya sahip olduğunu belirtiyor. Hanoi’li olan genç kadın muhteşem doğamız, olağanüstü lezzetli mutfağımız ve kültürel çeşitliliğimiz ülkemizi bir turizm cenneti haline getiriyor” derken Hanoi’yi söyle anlatıyor; “Mimarisi, gölleri, bulvarları turistleri içine çekiyor. Yürüyerek keşif yapmak için harika. 2-3 günde gezip aşık olunabilecek bir şehir. Hanoi. Turistler neler yapıyor burada? diyenlere işte size Hanoi gezi rehberi… Hoan Kiem Gölü, Ngoc Son Tapınağı, Su Kuklası Gösterisi, Aziz Joseph Katedrali, Hoa Lo Hapishanesi, Tren Sokağı, Phung Hung Duvar Sokağı, Edebiyat Tapınağı, Bayrak Kulesi, Thang Long Kalesi, Quan Thanh tapınağı, Tran Quoc padogası.

Tren Sokağı; Bu yerler arasında bulunan Tren Sokağı’nı turistlerin ilgi odağı. Bu sokakta bildiğimiz sıradan tren rayları var. Ama mahalle arasından geçen tren rayları Hanoi’de çok popüler. Bunlar aktif tren rayları. Potansiyel olarak da tehlikeliler. Buradan geçen trenler Hanoi ve Haiphong arasında hem yolcu hem de yük taşıyor. Ancak, turistler ülkelerinde tren rayı görmemiş gibi buraya geliyor. Bu da sokağa turistik bir misyon yüklüyor. Cep telefonları ile fotoğraflar çekenler anında Instagram’a yüklüyor. Sosyal medyada resimleri binlerce var. Bu sokak gerçekten çok popüler.

Tren Sokağı

Su Kuklası Gösterisi; Vietnam’a özgü bir kültürel gösteriyle isterseniz Thang Long Su Kuklası Tiyatrosu sizin için ideal. Hoan Kiem Gölü’nün yanında yer alan, binada canlı bir orkestra eşliğinde Vietnam halk masallarını ve efsanelerini yeniden canlandıran bir saatlik su kuklaları performansı sizi başka alemlere sürüklüyor.

Phung Hung Caddesi üzerinde ve tren sokağının paralelinde bir sokak var. Adı Duvar Sokağı. Burada Vietnam’ın günlük yaşamından sahneleri betimleyen 20’den fazla duvar resmi var. Gerçek boyuttaki figürleri gerçekçi bir şekilde boyamışlar.

Konaklama; Tabii ki konaklama fiyatlarının ucu açık. Ancak Hanoi’de konaklama ucuz. 5 yıldızlı zincir otellerin fiyatları 100 USD’den başlıyor. Old Quarter’da iyi bir orta sınıf otelde geceliği yaklaşık 25-30 USD’ye kalınıyor. Hostel tercih ederseniz geceliğine 6-7 USD gibi bir ücret ödüyorsunuz.

Motosikletlere DİKKAT;

Hanoi’yi yürünebilir bir şehir. Ancak caddelerde karşıdan karşıya geçmek için cambaz olunması gerekiyor. Ana caddelerde binlerce motosiklet, evet binlerce motosiklet var. Sabah ve akşam saatleri işe gidiş ve çıkışlarda caddeler tam bir kaos. Koloni halinde karıncalar gibi bir yerlerden bir yerlere gidiyorlar. Onların önünden karşı kaldırıma geçmek için mangal gibi yürek gerekiyor.

Bu arada ülkede 10 gün kaldım. Hiç motosiklet kazası görmedim. Motosiklet Vietnamlıların yaşamında çok önemli. İki teker onların yaşamının içinde hep var. Çocukken başlayan bu serüven yaşamlarının sonuna kadar devam ediyor. Bu nedenle çok ustalar. Paris-Dakar Rallisi’ne katılan motosikletçilerden hiç bir farkları yok. Hatta dar alanlardaki hünerleri ile o sporculara taş bile çıkartırlar diye iddia ediyorum. Bu arada “Ben yürümek istemiyorum” derseniz Grab denilen otomobiller veya motosiklet taksiler ile dolaşırsınız. Onlar sizi hedefinize daha hızlı ulaştırıyor. Ayrıca pedalla çalışan çekçekler ile kenti turu yamak olası. Ucuzlar ama yavaşlar, turistlerin amacı kısa sürede daha fazla yer görmek olduğundan pratik bir ulaşım aracı değil.

Önceki İçerikHavayolları Marka Bağımlılığı Yaratmalı
Sonraki İçerikLisan Bilin Çok Çalışın Hedef Belirleyin
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.