Ejderhalar Hala Orada mı? (3)

1187

Fransız sinemasının unutulmaz oyuncusuydu Catherine Deneuve’ün, Indochine adlı bir filmi vardı… Film 1992’de vizyona girmişti. Film 65’nci. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Yabancı Film” ödülünü aldı. Filmde bazı sahneler Vietnam’ın Ha Long Bay diye bilinen körfezinde çekilmişti. Ha Long Bay’i ilk kez filmde görmüştüm. Bu masalsı manzara aklıma çivilenmişti. Körfeze hayran olmuştum. Yaklaşık 30 yıl öncesindeki Ha Long Körfezi’ni, bu kez beyazperdede değil, kendi gözlerimle gördüm.

Vietnam seyahatin bu bölümünde Hanoi’den ayrılıp doğuya, Vietnam’ın en ikonik destinasyonlarından biri olan Ha Long Körfezi’ne gittim. Ha Long Bay, UNESCO Dünya Mirası unvanlı bir körfez. Her yıl yaklaşık 7 milyon turist bu doğa harikasını görmek Vietnam’ı ziyaret ediyor.

Ha Long adı, “alçalan ejderha” anlamında geliyor. Efsaneye göre, bin yıllar öncesinin Vietnam’ı, sürekli işgal edilmek istendi. Halk işgalcilerle savaşmak zorunda kaldı, bu yüzden tanrılar koruyucusu olarak onlara ejderhalar gönderdi. Bu ejderhalar, istilacıların gemilerini yok eden büyük bir duvar oluşturmak için birbirine bağlandı. Adacıklara dönüştü. Savaşlar kazandıktan sonra ejderhalar bu koyda yaşamaya karar verdi ve ana ejderhaların indiği yere Ha Long adı verildi.

Konakladığım geminin kamarası

Ben körfezi, cruise ile gezdim. Onların gemileri bildiğimiz çok katlı ve dev gemilerden değil. Hatta Şehir Hattı yolcu vapurların boyunda. İç dekorasyonu ise son derece lüks. Kamaraları kocaman ve hepsi de denizi görüyor. Normal bir otel odasından büyükler. Eğer lüks sınıf bir kamarada kalıyorsanız balkonunuzdaki jakuzi emrinizde. Hem jakuzi keyfi yaparken hem de körfezin doyumsuz manzarasını izlemek için kelimeler yetersiz.

Ha Long Körfezi bana göre Vietnam’da mutlaka görmesi gereken yerlerin başında olmalı. Bu yerinin tadını çıkarmanın en iyi yolu ise tekne gezisi. Lüks gemilerde dolaşıp durgun sular üzerinde güneşin batışını izlemek ve sakin bir sabaha uyanmak gibisi yok. Siz de Vietnama’a giderseniz muhteşem manzaralarla çevrili bir güneşlenme güvertesinde dinlenirken büyüleyici manzaranın keyfini çıkartın. Ha Long’un muhteşem deniz manzarasında gezinme şansını kaçıramayın.

Gruise yolcuları denizin keyfini çıkartıyor.

Uçak mı? Cruise mi?

Ha Long körfezinde çok sayıda mağara da var. Kayaların ve ormanların altında yağmur ve su akıntıları tarafından oyulmuş bu mağaralar jeolojik birer harika… Bazılarının içinde bambudan yapılmış botlar ile geziliyor. Bazılarında içine girip yürüyebiliyorsunuz. Ha Long Körfezi’ne gelen çoğu ziyaretçi, Hanoi’ye gidiş ve dönüş ulaşımı da dahil olmak üzere günübirlik turları tercih ediyor. Bağımsız gezginler, Ha Long City veya Hai Phong’a giden bir otobüse ve limana giden bir taksiye biniyor. Ayrıca Noi Bai Uluslararası Havaalanı’ndan 45 dakikalık bir yolculuk için bir deniz uçağı kiralamak da mümkün. Kuşbakışı manzara arayanlar, körfez üzerinde 15 dakikalık bir deniz uçağı yolculuğu yapıyor. Ancak bana göre Ha Long Koyu’nu gezmenin en iyi yolu cruise…

Jeolojik Harikalar

Ha Long Bay’in adacıklarını içinde mağalar var. Bu nedenle deniz keyfinize ara verip mağaraları görmek isterseniz buraları da gezebiliyorsunuz. Hangi mağaralar mı?

İşte bazıları; Luon Mağarası: Cruise gemileri belli bölgelerde demirliyor. Bu kez devreye küçük motorlar veya sandallar giriyor. Bizim gemi 2 saatlik bir yolculuktan sonra açıkta demirledi. Gemiye daha küçük bir tekne yanaştı. Yolcuları alarak bizi Luon Mağarasını götürdü. Luon Mağarasına girmek isteyenler turistler kano veya bu bambu kürekli teknelere alınıyor. Luon Mağarası, bir göle açılıyor. Kuş seslerinden başka “çıt” yok. Enfes bir manzarada değil saatler, günler geçirmek istiyor insan… Sung Sot: Bir diğer popüler mağara da Bo Hon Adası’nda. Ha Long Körfezi’nin içindeki Sung Sot mağarası en büyük olanı. Pek çok mağara gibi, Sung Sot Mağarası’ndaki sarkıt ve dikitlerin, farklı figür ve hayvanların andırdığı söyleniyor. Renk ve doku senfonisi gibi. Mağaraya girmek için kısa ama dik bir merdiven çıkmanız gerekiyor. Farklı renklerdeki ışıklarla aydınlatılmış. Pembemsi bir ışıkla aydınlatılan bu penis şeklindeki kaya, yerel halk tarafından doğurganlık sembolü olarak kabul ediliyor. Ha Long Körfezi’ndeki en büyük ada zincirlerinden bazıları ise söyle; Luon Mağarası, Trinh Nu Mağarası (Bakire Mağarası) ve Trong Mağarası..

Yemek Yapımı Gösterisi

Mağaraları ziyaretinden sonra gemiye dönüşte yorgunluk kokteylerinizi içerken cruise aşçıları bize Vietnam usulü Çin böreği olan nem rán’ın (veya chả giò) nasıl yapılacağı gösteri ile anlattı. Kaşık dolusu kıyılmış eti ve sebzeyi alıp pirinçten yapılmış yaprak gibi kağıtlara sardılar. Fritöze attılar bizlerde oturup yedik. Tabii ki yanında servis edilen kalamar, körili tavuk, yeşil papaya salatası son derece lezzetliydi. Kısaca Ha Long Körfezi’nde harika zaman geçirdim. Gemi rahattı ve yemeklerimiz lezzetli ve boldu. Körfezi’n zümrüt yeşili denizi ve doyumsuz manzarası beni farklı bir dünyaya götürdü. En azından farklı bir zamanda hissettirdi. Bu arada yerli halktan bazıları süper ejderhaların bu körfezde hala yaşadığına inandıklarını ileri sürdü. Ben onların yalancısıyım…

Önceki İçerikTayland 5 Yılda 100 Bin Türk Bekliyor
Sonraki İçerikLezzetlerin Senfonisi Vietnam’da (4)
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.