Havalimanı Metrosu 22 Ocak’ta Açılıyor

379

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattının açılış tarihini açıkladı. Bakan Karaismailoğlu “Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattımızı, 22 Ocak 2023 pazar günü sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile hizmete açıyoruz” dedi.

Açılacak hattın inşaatında inceleme yapan Bakan Karaismailoğlu; “Yaklaşık 96 kilometrelik 6 hatta çalışıyoruz. Bu hatlar; Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro hattı yanı sıra; Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören- Bağcılar Kirazlı Metro hattı, Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metro hattı, Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı, Kazlıçeşme – Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi ve Altunizade – Ferah Mahallesi- Çamlıca Camii – Bosna Bulvarı Metro Hattı projeleridir. Bu hatlarımızı tamamlayarak, 284,3 kilometre olan İstanbul’un raylı sistem ağını 380,2 kilometreye yükselteceğiz” dedi.

Hatta 8 İstasyon Var

Toplam uzunluğu 37,5 kilometre olacak hatta seyahat süresi 28,5 dakika olacak. Hattın işletmeye açılmasıyla İstanbul Havalimanı’na Kağıthane’den 24 dakikada, Göktürk’ten 12 dakikada ulaşılabilecek. Halkalı-İstanbul Havalimanı hattında 8 istasyon var. Gayrettepe istasyonunun da açılması sonrasında bu sayı 9’a çıkacak.

Bu arada İstanbul Havalimanı’na gidecek diğer hatta da çalışmalar devam ediyor. Halkalı-İstanbul Havalimanı metro hattı projesinin yüzde 87’si tamamlandı. Hattın devreye girmesiyle Arnavutköy ile Beşiktaş arasında seyahat 36 dakikaya inecek.