Rauf Denktaş Fotoğrafları İle Anılıyor

325

KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, ölümünün 11’nci yıldönümü nedeniyle Ercan Havalimanı’nda açılan “Fotoğrafları ve kendi sözleri ile Rauf R. Denktaş” isimli sergide anılıyor.

Ercan Havalimanı’nda yolcu gidiş salonunda açılan sergi, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın binlerce fotoğrafının yer aldığı özel arşivinden seçilen fotoğraflar ve bu fotoğrafları anlatan kendi sözlerinden oluşuyor. Mine Kar ve Cem Kar tarafından araştırması yapılan ve hazırlanan sergide, Rauf R. Denktaş’ın görülmemiş fotoğrafları, çocukluğu, ailesi, mücadele yılları ve Kıbrıs tarihine ışık tutan sözlerine de yer veriliyor.

Havalimanı İşletmeciliği Genel Müdürü M. Serhat Özçelik, Kıbrıs Türkü’nün gönlünde çok özel bir yere sahip olan Rauf Raif Denktaş’ın sergisi için;  yaptığı açıklamada tüm dünyada takdir edilen liderlik ve devlet adamlığı vasıflarıyla tarihteki müstesna yerini her zaman muhafaza edeceğini belirtti. 

Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin önderi Rauf Denktaş tüm hayatını adadığı Kıbrıs Türk halkının hak, eşitlik ve özgürlük davasında dirayet ve özveriyle savunduğunu vurgulayan Özçelik, “Merhum Denktaş, Kıbrıs Türklerinin Ada üzerindeki eşit siyasi haklarını ve kurucu iradelerini varlığında sembolleştiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni halkına armağan eden büyük bir devlet adamıydı. Merhum Rauf Raif Denktaş’ın sıkıntılı dönemlerde kararlı duruşu, engin bilgi ve birikimi, fikir ve idealleriyle halkının yolunu aydınlatan örnek bir lider olarak geride büyük izler bırakmıştır” dedi.