Acenteler Turizmin Şefleridir

259

Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi ile Kariyer Planlama ve Başarı Koordinatörlüğü’nün iş birliğinde “İzmir’de seyahat acenteciliğinin mevcut durumu ve TÜRSAB” konulu konferans yapıldı.

Konferansı TÜRSAB İzmir Bölge Temsil Kurulu Başkanı Kıvanç Meriç verdi. EÜ Çeşme Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Samet Can Curkan, akademisyenler ve öğrenciler izlediği konferansta Kıvanç Meriç seyahat acentecilik konusunda bilgiler verdi.

Turizm, bir hizmet sektörü olduğunun ve seyahat acenteleri olarak bir insanın hayatında yaşayacağı en önemli dönemleri pazarlamaya çalıştıklarını belirten Meriç “İnsanların yorucu iş dönemleri sonrası çıkacağı tatilin iyi veya kötü geçmesi bizlerin elinde. Nitekim eğer kötü geçtiyse bu süreç, o tatili parayla bile geri alamazsınız. Bu yüzden bizim mesleğimiz çok önemli ve çok hassas bir denge üzerinde ilerliyor ve ben şunu söylüyorum seyahat acenteleri turizm sektörünün şefleridir. Seyahat acenteciliğinin en zor kısmı doğru paketi doğru müşteriye  hazırlayabilmektir. Bu paketi de doğru bir şekilde fiyatlandırıp müşteriye satabilmektir. Dolayısıyla seyahat acenteciliği çok komplike bir iştir, sadece bir alandan ibaret değildir. Müşterileriniz sizlerden konaklamadan ulaşıma rehberlikten vize işlemlerine kadar her türlü işleri yapmanızı bekliyor” dedi.

Profesyonellere İhtiyaç Var

Turizmin bir rekabet alanı olmadığını vurgulayan eden Meriç, “Turizm herkesin birlikte hareket ettiği bir olgudur. Bu bilinçle yaptığımız işlerde başarı gelir. Türkiye turizmde çok ciddi bir noktada, dünyanın ilk beşinde olan bir turizm ülkesiyiz. Türkiye, turizm çeşitliliği açısında çok zengin bir konumda. Kültür mozaiği en geniş ülkelerden birisi. Dolayısıyla iş alanımızın çok geniş olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Ancak kimi zaman seyahat acenteleri olarak mesleki deneyimi olmadan bu işin okulunu okunmayan kişilerin acente şirketleri açması mesleğin olumsuz etkilemesine sebebiyet veriyor. Sektörün gerçek turizm profesyonellerine ihtiyacı var. Sizler öğrencilik döneminizde erkenden hayata atılın bir çok farklı dallarda hizmet veren seyahat acentelerinde staj yapma imkanına ulaşın” dedi.