Türk Kahvesi Rakiplerini Solladı

311

Üç bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen kahve anketinde tüketici alışkanlıkları, beğeni ve tercihlerini ölçüldü. Anket sonuçlarına göre en çok tercih edilen kahve çeşidi yüzde 57 oranıyla Türk kahvesi oldu. Türk kahvesini yüzde 24’ü filtre kahve,  yüzde 14 ‘ü latte, yüzde 6’sı ise cappucino takip etti.

Kahve Dünyası, kahveye dair alışkanlıklarımızı belirlemek için sosyal medya üzerinden 3 bin kişinin katılımlı bir anket yatırdı. Ankete katılanların yüzde 53’ü günde 2-3 bardak kahve tükettiğin belirtirken, günde 1 bardak kahve tüketenlerin oranı yüzde 31, 3 bardaktan fazla tüketenlerin oranı ise yüzde 16 oldu. Katılımcılara göre kahve içmeye en çok yakışan aktivite yüzde 78 oranıyla sohbet etmek. Sohbet etmeyi sırasıyla film izlemek ve müzik dinlemek takip ediyor. Bu arada katılımcıların yüzde 80’i kahve dendiğinde akıllarında canlanan ilk kelimenin keyif olduğunu iletirken, yüzde 49’u kahveyi en çok sabah saatlerinde içmeyi sevdiğini belirtti.

Temizlik Sonrasında Bir Fincan

Anketin dikkat çeken diğer bir sorusu ise ‘’en çok hangi aktiviteden sonra kahve içmek size keyif verir?’’ oldu.  Katılımcıların yüzde 55’i soruya ‘temizlikten sonra’ yüzde 33 ile alışverişten sonra, yüzde 12 ile spordan sonra yanıtını verdi. 

En Çok Sabah İçiliyor

Ankete katılanların yüzde 49’u kahveyi en çok sabah saatlerinde içtiğini ifade etti. Öğle yanıtını verenlerin oranı yüzde 41, akşam yanıtını verenlerini oranı ise yüzde 11 oldu. Ankette katılımcıların yüzde 53’ü kahvelerini sade içmeyi tercih ettiğini belirtirken, yüzde 47’sinin tercihi sütlü kahve oldu.

Kahvenizin yanında hangi tip atıştırmalıkları tercih edersiniz sorusuna yüzde 91 gibi yüksek bir oranla tatlı atıştırmalıklar cevabı verilirken, katılımcıların yüzde 9’u tuzlu atıştırmalık tercih ettiğini belirtti.

Kahve Dünyası, yaptığı anketle katılımcılarına kahve denildiğinde akıllarında ilk canlanan kelimeyi de sordu. Yüzde 80 oranında keyif cevabı alınırken, bu cevabı yüzde 15 ile lezzet, yüzde 5 ile hatır takip etti.