Airbnb Haksız Rekabet

219

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin’in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen konutların turizm amaçlı kullanılmasıyla ilgili kanunla ilgili değerlendirme yaptı Eresin: “Rekabet eşitliğinin sağlanması açısından çok önemli. Memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin turizm amaçlı kiralanan konutların kayıt altına alınmasını amaçlayan ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen kanunla ilgili şöyle açıklama yaptı;

“Denetimlerin artırılması ve gereğinin yapılmasını, haksız kazancın önüne geçilmesi noktasında ve daha da önemlisi hem güvenlik, hem hijyen sebepleriyle çok önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Bu tip kiralamalara vergi ve belgelendirme uygulaması sistemin hem kontrol altına alınmasını hem de haksız rekabetin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Rakiplerimizle rekabet edebilmek için dünyada var olan turizmle ilgili tüm sistemlerin Türkiye’de de olması gerektiğine inanıyoruz. Ancak öncelikli olarak yasal altyapılarının kurulması gerektiğini de düşünüyoruz. Dünyada da sistem bu şekilde işliyor. Evlerini Airbnb’yle kiralayanlar aynı zamanda vergi mükellefidir. Ama bizde böyle bir uygulama maalesef bulunmuyor. Bu da çok net haksız rekabet anlamına geliyor.

60 Bine Yakın Ev Var

Günlük kiralanan evler aracılığıyla gerçekleştirilen kayıt dışı otelcilik faaliyetlerindeki büyük artış bu yıl otel doluluk rakamlarını ciddi olumsuz etkileyen gelişmeler arasında yer aldığına da değinen Eresin “Kayıt dışı günlük kiralık evler sıkıntısı geçmişte de bir dönem çok artmıştı, ancak her anlamda alınan tedbirlerle kontrol altına alınmıştı ancak Son 1-2 yılda sayılarda yeniden ciddi bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Bu yolla kiralanan 60 bine yakın ev olduğu ileri sürülüyor. Dünya genelinde birçok ülkede bu tür uygulamalara kısıtlama getirildi ve hatta bazı şehirlerde yasaklama yoluna gidildi. Özellikle belirtmek isteriz ki Airbnb gibi oluşumlara karşı değiliz. Konaklama sektörü olarak çeşitlilikten yanayız.