İstanbul Kitap Fuarı Açıldı

177

Büyükçekmece TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde, 28 Ekim-5 Kasım günleri arasında düzenlenecek fuarda, 400’den fazla kültür etkinliği 2000’den fazla yazarın imza günü kitapsever ile buluşuyor.

40. İstanbul Kitap Fuarı’na çoğunluğu öğrencilerden oluşan gençlerin yoğun ilgi gösterdi. Fuara TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Taner Beyoğlu, TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkanı Karine Pansa ve İmamoğlu konuşma yaptı. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 100’ncü yılını kutladığımız Cumhuriyeti, yaşamın her alanında, dünya çapında bir dönüşüm hikâyesi olarak tanımladı ve “Akla, bilime, aydınlanmaya yönelik, çok büyük ve değerli bir adım atıldı tam 100 yıl önce. Belki de bugün, 100 yıl önce, kimsenin bilmediğini Mustafa Kemal Atatürk zihnine koymuş ve bir gün sonra ilan edecekti ve bütün altyapıyı buna göre hazırlamıştı. Cumhuriyet; harf devrimi ve eğitim ile beraber, ülkenin en ücra köşesine dahi bilgiyi okuma-yazmayı, kültürü, edebiyatı, bir şeyden haberdar olma fikrini, özgürlüğünü o insanlara sunma konusunda olağanüstü bir hizmet sundu. Ben, birçok insanın kendi ailesine baktığımda, aslında nasıl zorlu bir süreçten geçerek, Cumhuriyetin bizleri var ettiğini görmemizin mümkün olduğunu düşünürüm. Kendimi, Cumhuriyetin değerlerine adamış biri olarak ilan etmekten ve tanımlamaktan olağanüstü gurur duyuyorum ve bu yolda yürümekten asla vazgeçmeyeceğimi de hepinizin huzurunda dile getirmek isterim. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti, tam da işte bu şekilde, eğitimden aldığı güçle kök saldı ve 100’ncü yılına ulaştı. Bu noktada, dünya klasiklerinin dilimize çevrilmesi yönünde öncülük eden, Cumhuriyetimizin kültürel gelişiminin, eğitim sistemimizin çok özel noktalara erişmesine, çağdaşlaşmasına katkı sunan Köy Enstitüleri’nin kurucusu Hasan Ali Yücel’i de burada rahmetle, minnetle anmak isterim” dedi.  

İstanbul Kitap Başkenti

IPA Başkanı Karine Pansa ile açılış öncesinde tanıştıklarını ve sohbet ettiklerini aktaran İmamoğlu, şöyle konuştu: “Kendisine şunu söyledim: ‘2026 henüz verilmemiş. Burada Genel Müdürümüz de var. Kültür Bakanlığımız ve İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, diğer kurum, kuruluşlarımızla birlikte; 2026’nın kitap başkenti İstanbul olmalı. Bu gecikmiş başkentliği, inşallah hep birlikte; bakanlığımız, belediyemiz ve sizlerin de oluruyla İstanbul’a kazandırırız. Sizlerin de katkılarıyla, hep birlikte başarırız.’ Bunu kendime bir totem gibi de tariflemiş olayım. 2026’da kitabın başkenti İstanbul, 2036’da olimpiyatların yapıldığı bir İstanbul olur. Hep birlikte çalışırsak bu da olur, diye düşünüyorum.”