Tiyatronun Acı Kaybı

201

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, sanatçısı Jeyan Mahfi Ayral Tözüm yaşamını yitirdi. Sanatçı, 30 Ekim 2023 Pazartesi (bugün) Zincirlikuyu Camii’nde ikindi namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Jeyan Mahfi Ayral Tözüm yılında 1928 İstanbul’da doğdu. İbsen’in Pergünt (Peer Gynt) piyesi ile Şehir Tiyatroları’na başladı. Yaklaşık  45 yılı tiyatroda geçti. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir röportajda kendisini şöyle anlatmıştı;

“Mesleğimi kendim seçmedim, meslek beni seçti, şöyle ki; Muhsin Ertuğrul, babama bir rol için küçük bir kız çocuğu aradığını söylemiş. Babam da beni elimden tutup, Tepebaşı’ndaki Dram Tiyatrosu’na Muhsin Bey’e götürmüş. Başlayış o başlayış tam 45 yıl. Babam Necdet Mahfi Ayral beni tiyatroya çalışmaya götürdüğü zaman bu işin bilincinde değildim. Peer Gynt’te-Solveige’un hayali rolü ile başladığımda küçüktüm. Hem okuluma devam ettim hem de tiyatroya. Yıllar geçip de, tabii önce çocuk oyunlarında, sonları genç kız, genç kadın rollerini aldığım zaman bu işin bilincine vardım. Pek çok sevdim ve dört elle sarıldım işime. Tiyatro; çalıştığım yıllar boyunca benim için en ön plandaydı. Ek iş olarak seslendirme yaptım ve hala da yapmaktayım. Sadece 8 filmde oynadım, bunlardan sonuncusu Zeki Müren’in ilk filmi olan “Beklenen Şarkı” idi.

Benim yetiştiğim devirde konservatuar yoktu ve ben tiyatro dersleri görmedim. Fakat öyle büyük tiyatro sanatçıları gördüm ki, onlar benim için hem okul hem de tiyatro dersi oldu. Çoğu ile karşılıklı olmak da şereflerin en büyüğü idi. Bu büyük sanatçılarla oynadığım oyunların birkaç tanesini şöyle sıralayabilirim; Mahmut Moralı ile; Cokomino Kendine Gel, Altıncı Kat, Galip Ercan ile; Halanın Mirası, Parisli Kız, Talat Artemel ile; Lilyom, Şaziye Moral ile; Kadınlar, Kökler, Kadınlar Arasında, Necla Sertel ile; Benim Üç Meleğim, Annemi Hatırlıyorum, Samiye Hün ile; Çalıkuşu, Vasfi Rıza Zobu ile; Domino, Modern Aile.

Bu büyük ustalarla oynadığım için kendimi çok mutlu hissediyorum. Arkadaşlarım bilir, oyuna da provaya da en erken ben giderdim. İşimi doğru, dikkatli ve iyi yapmaya çalışırdım. 39 derece ateş ve kısık sesle, zorlanarak oynadığımı anımsarım, oyunu aksatmamak için.

Ama büyük bir söz söylemişim; “80 yaşıma da gelsem tiyatroyu bırakmam” derdim. Fakat eşim ses mühendisi Rauf Tözüm’ü trafik kazasında kaybettikten sonra geçirdiğim bunalım beni tiyatrodan ayrılmaya mecbur etti. Şimdi üzgünüm! Ne çare yaşam koşulları bunu gerekli kıldı.

Rol Aldığı Oyunlar:

Rüzgar Esince, Ben Çalmadım, Her şeyden Biraz, Memiş’in Rüyası, Büyük Cemaat, Yalancının Mumu, Memiş İle Abdi İstanbul’da, Bir Komiser Geldi, Tebeşir Dairesi, Deli Saraylı, Don Juan, İhtiras Tramvayı, Şafakta Gelen Kadın, Hep Ve Hiç, Eski Şarkı, Ölü Kraliçe, Rüya Ülkesi, Cakomino Kendine Gel, Küçük Reis, Tehlikeli Dönemeç, Vahşi Kız, Liliom, Gecikenler, Yavru Kartal, Her şeye Rağmen (Dişimizin Zarı), Hayaller Limanı, Peer Gynt, Sahipsiz Tekne, Altıncı Kat, Annemi Hatırlıyorum, Ölüler Vergi Ödemezler, Cyrano De Bergerac, Ne Umurum, Çalıkuşu, Coriolanus, Kadınlar, Bernarda Alba’nın Evi, Kökler, Parisli Kız, Çürük Temel, Yaprak Dökümü, Karabulut, Artist Aranıyor, Fatmacık, Pamuk Prenses, Besleme, Büyük İkramiye, Modern Aile, Bozuk Düzen