Gastroturizm Turistin Tercih Nedeni

170

TÜROB Başkanı Müberra Eresin gastronomi turizminin Türkiye’de de hâlâ gelişime açık bir alan olduğunu belirterek “Gastronomi açısından dünyadaki birçok ülkeden daha zenginiz. Türkiye, bu özelliğini turizme yansıtmayı tamamen başardığında, ülke turizm gelirinde önemli bir artış sağlaması kaçınılmazdır” dedi.  

TÜROB Başkanı Müberra Eresin gastronomi turizmi ile ilgili olarak açıklama yaptı. Eresin şöyle dedi; “Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü gastronomi turizmini gastronomi destinasyonlara yapılan eğlenme amaçlı yiyecek ve içecekler ile ilgili deneyimsel aktivitelerin bütünüdür şeklinde tanımlamış. Bu aktiviteler gastronomi temalı festivaller, pazarlar ve yiyecek üretim yerlerine seyahatler, gıda fuarları, yemek şovları, yöresel ve kaliteli yiyecekleri deneyimleme aktiviteleri ki son yıllarda bizler bile gittiğimiz her şehrin özellikle pazarlarını ziyaret ederek yerel lezzetleri tatmaya çalışıyoruz, bu da doğal olarak yerel halkın gastronomi turizminden fayda sağlamasını ve beraberinde ekonomik gelişmeyi ve markalaşmayı getiriyor.

Türkiye’de gastronomi turizmine baktığımızda; Türk mutfağı yedi farklı bölgenin değişik lezzetlerini içerdiğinden, birçok çeşitte ürün sunabilme özelliği olan dünyanın en önemli ve en eski mutfaklarından birisidir. Yaşanan coğrafi bölgelerin özellikle iklimsel değişiklik göstermesi Türk mutfağını da etkilemiştir. Son yıllarda, Türkiye sahip olduğu köklü geçmişi, zengin mutfağı ve turistik çekiciliği ile gastronomi turizmi için öncelikli tercih edilen bir ülke haline geldi.