Tayland Vize Muafiyetini Uzattı

205

Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, Hindistan ve Tayvan’dan gelen turistlerin 10 Kasım 2023’ten 10 Mayıs 2024’e kadar Tayland’a vizesiz girebileceklerini açıkladı. Bu kararın yaklaşan yoğun sezonda daha fazla turist çekmek için alındığı belirtildi.

Ferzan ÜNLÜSOY AiRep Havacılık ve Turizm AŞ. Genel Müdür APG Türkiye Direktörü, APG Network Yönetim Kurulu Üyesi ve Avrupa Başkanı

Eylül ayında Tayland, pandemi öncesinde ülkenin önde gelen ziyaretçi kaynağı olan Çinli turistler için de bir vize muafiyeti programı açıklamıştı. 2019 yılında Tayland, 11 milyonu Çinli turist olmak üzere 39 milyon rekor ziyaretçi kabul etti. Son hükümet verilerine göre Tayland, Ocak ayından 29 Ekim’e kadar 927,5 milyar baht (26 Milyar dolar) harcayan 22 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

Turizm Review haberine göre, Tayland hükümeti, ekonomik büyümeyi engelleyen zayıf ihracat sektörünü telafi etmek için bu yıl yaklaşık 28 milyon turist çekmeyi hedefliyor. Tayland Turizm Kurulu (TAT), Başbakan ve Maliye Bakanı Srettha Thavisin’in önerdiği gibi Çin anakarasına yönelik vize muafiyeti programının kalıcı hale gelmesi halinde Tayvan ve Hindistan’dan gelen turistler için vizesiz seyahat önerdi.

Tayland Turizm Otoritesi (TAT) ile sekiz Çinli şirket arasında 19 Ekim’de Pekin’de imzalanan niyet mektubu sırasında, Kuşak ve Yol Forumu’na katılan Tayland heyetine başkanlık eden Srettha, 29 Şubat 2024’te sona ermesi planlanan Çinli yolculara yönelik geçici vize muafiyetinin kalıcı hale gelebileceğini belirtti.

Tayland Turizm Kurulu’nun son verilerine göre Malezya 3 milyonu aşkın ziyaretçiyle bu yıl en çok turist çeken ülke oldu. COVID-19 salgınından önce Tayland’a gelen en büyük ziyaretçi grubu olan Çinliler, 15 Ekim itibariyle 2,65 milyon ziyaretçiyle ikinci sırada yer aldı. Tayland turizm ajansı, Çinli turistlerin 2023 yılına kadar 4 milyondan 4,4 milyona çıkmasını beklediklerini açıkladı.