Kazılarda Dünya Rekoru

255

Bakan Ersoy, Türkiye’nin ören yerleri ve kazı noktalarında yapılan çalışmaları rakipsiz olduğunu ileri sürdü ve “2022 yılında 730 noktada kazı çalışması yapıldı. Bu dünyada rekordur” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Olimpos ve Phaselis antik kentlerinde kazı çalışmalarında inceleme yaptı. Bakan Ersoy, ören yerlerindeki kazı çalışmaları hakkında açıklama yaptı; “19 noktada kazı yerimiz Antalya’da var. Buralarda, 2023 yılında 400 milyon lira kaynak kullanıldı. Gelecek sezon bu rakamı 600 milyon lira olarak belirlendi. Son 4 yıllık dönemde Türkiye genelinde 144 Türk kazı başkanlığı, 31 de yabancı kazı başkanlığı var. Geçen dönem Türk kazı başkanlıklarının tamamını 12 aylık kazı dönemine geçirmiştik. Yeni dönemde 31 tane yabancı kazı başkanlığını 12 aylık kazı dönemine geçireceğiz. 18 kazı alanına koordinatör Türk hoca atıyoruz. Buralara ekipman, ekip, finansman desteği veriliyor. İlk çalışmayı Efes’te yapmıştık. Orada 1 milyar liralık bütçeyle başlangıç yaptık. Denizli’deki Hierapolis’te ikinci çalışma yapılıyor. Örnek çalışmalar ilk önce Patara’da yapılmıştı. Geçen yıl da Side’de çalışma yaptık. Side’de çok hızlı sonuç aldık. Yaptığımız bu çalışmaların meyvesini görüyoruz.”

730 Nokta İle Rekor

Bakan Ersoy, turizmi 12 aya yaymak, nitelikli turist sayısını artırmak için ören yerlerinin önemini vurguladı. Ersoy; “Türkiye ören yerleri, kazı noktalarında rakipsiz. Bu cevherlerimizi, değerlerimizi ön plana çıkaracağız. Hem kültürümüzü tekrar ihya etmiş, koruma altına almış olacağız, hem de bunu turizme çevirerek ciddi gelir elde edilmesini sağlayıp sezonu 12 aya yaymış olacağız. 2022 yılında 730 noktada kazı çalışması yapıldı. Bu dünyada rekordur. Türkiye şu anda yıl içerisinde rekor sayıda kazı yapıyor. Bu yıl da 650 noktayı geçtik. Yılsonunda 700 noktayı geçmiş olacağız. Türkiye artık dünyada en çok, en etkili ve en yoğun kazı yapan ülke konumuna geldi” derken bu sayıların sevindirici olduğunu belirtti.