24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaHaberTek Pilot Güvenli Değil

Tek Pilot Güvenli Değil

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA, 26 Nisan Dünya Pilotlar Günü’nü İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi’ndeki tören ile gerçekleştirdi. Törene, TALPA yöneticileri, üyeleri katıldı. Pilotlar saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Atatürk Anıtına çelenk koydu.

TALPA Başkanı Okan Üreksoy, törende yaptığı konuşmada havacılık sektöründeki son gelişmelere de değindi. Üreksoy “Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bundan yıllar önce bizlere gökleri, gökyüzünü eşsiz ileri görüşlülüğü ile geleceğin anahtarı olarak işaret etmiş; hedef göstermişti. Bizler Türk pilotları olarak, O’nun gösterdiği bu hedef doğrultusunda hem ülkemiz, hem de dünya semalarında uçtuğumuz her an bu hedefi gerçekleştiriyor olmanın haklı onur ve gururunu yaşıyoruz. Bilindiği üzere bir süre Türkiye’de kutlanan Pilotlar Günü, daha sonra TALPA’nın girişimleriyle 2014 yılında Havayolu Pilotları Dernekleri Uluslararası Federasyonu (IFALPA) ve Avrupa Kokpit Birliği (ECA) tarafından da Pilotlar Günü olarak kabul edilerek Dünya Pilotlar Gününe dönüşmüştür. Son bir kaç yıldır tüm dünyadaki pilot ve havacılık meslek örgütleri ile önde gelen havayolu şirketleri tarafından 26 Nisan’ın çıkış hikayesine de yer verilerek fiilen kutlanmaya başlanmış olması ile dünyada tam olarak yerini bulmuş, bizler açısından hem gurur kaynağı, hem de TALPA’nın uluslararası platformda geldiği noktanın en güzel göstergesi olmuştur” dedi.

Kokpitte 2 Pilot Şart

Bu yıl ayrıca 26 Nisan Dünya Pilotlar Gününün, tüm dünyada Azaltılmış Mürettebatla Operasyona (RCO) karşı pilot birlikleri olarak yürütülen kampanya için aksiyon günü olarak seçilmiş olması bu tarihin artık dünya çapında fiilen kabul görmüş bir gün olduğunu kanıtlamakta olduğuna da değinen Başkan Okan Üreksoy konuşmasını söyle sürdürdü; “Bugün de burada sizleri hep birlikte bu kampanyaya katılmaya davet etmek istiyorum. Son yıllarda küresel olarak konuşulup tartışılmakta olan azaltılmış kokpit ekibiyle uçuş çalışmaları günümüzün en önemli mesleki tartışma konusu haline gelmiştir. Havacılık endüstrisinin bazı uçak üreticileri tarafından hayata geçirilmesi için çaba harcanan bu konsept, tatmin edici emniyet tedbirlerine sahip olmaması sebebiyle halihazırda Pilot Meslek Örgütlerimiz tarafından kesinlikle desteklenmemektedir.

Bu konudaki duruşumuz kokpitte her zaman iyi dinlenmiş iki pilotun var olması şeklindedir. Kokpitten bir pilotun azaltılması demek, bugün ulaşılmış olan emniyet seviyesine darbe vurmak demektir. Havacılık sektörünün istatistiksel olarak her zaman inişli çıkışlı eğilimler izlediği bilimsel bir gerçektir. Covid pandemisi sebebiyle durma noktasına gelmiş olan sektörümüz 2022 yılı itibariyle çok hızlı bir ivme ile yükseliş yakalamış durumdadır. Bu noktada artan uçuşlar, üretilen uçuş saatlerindeki yükseliş pilot ihtiyacının hızla artmasına, buna karşılık arzın yeterli hızda oluşmaması sebebiyle, meslektaşlarımız üzerinde daha fazla uçuş yükü oluşmasına sebep olmaya başlamıştır. İşletmelerimizin ve otoritemizin bu süreci dikkatle yönetip takip etmelerinin önemine, FTL limitlerini standart kabul etmemeleri gerektiğine burada dikkat çekmeyi bir görev sayıyorum.”

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et