24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaHaberTrabzon’a Low Cost Gerekli

Trabzon’a Low Cost Gerekli

TÜROB başkanı Müberra Eresin Trabzon’da düzenlenen  “Trabzon’dan Dünyaya Turizm Zirvesi” temalı toplantıya katıldı. Eresin toplantıda yaptığı konuşmada “low-cost havayollarının Trabzon’a uçması için özel olarak çaba gösterilmeli. Ulaşım olmadan turizm olmaz” dedi.

Konuşmasında 2024 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile aynı doğrultuda 60 milyar dolar turizm geliri ve 60 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmanın hedeflerinde olduğuna değinen Müberra Eresin “Turizm sektörünün hedeflerine ulaşarak cari açığın kapatılmasına, ülke ekonomisi, istihdamı ve kalkınmasına güçlü desteğini vermeye devam edeceğine inanıyoruz” dedi. Turizm sektörünün yılda yaklaşık 30 milyar doların üzerinde satın alma ile kendisi dışında 54 sektörü doğrudan etkileyen yapısıyla ülkemizin vazgeçilmez sektörleri arasına girdiğini vurgulayan Eresin şöyle konuştu;

“Türk turizminde ağırlık kıyı turizmindedir imajı, maalesef günümüzde de kabul görüyor. Kitlelere yönelik olan kıyı turizmi, deniz-kum-güneş üzerine kurulu. Türk turizminde bu ürüne sahip olan Güney Ege ve Antalya destinasyonları bu nedenle öne çıkıyor. Türkiye Otelciler Birliği olarak, Trabzon turizmine geçmişten beri çok özel bir önem veriyoruz. Bilinen tarihi geçmişi en az 4 bin yıl öncesine dayanan Trabzon, konumu itibariyle tarihin bütün evrelerinde tüm dünyanın ilgisini çekmiş ender kentlerimizden biridir. Eşsiz doğası, tarihi, gastronomisi ve kültürü ile son derece önemli bir cazibe merkezidir. Trabzon Havalimanında başlatılan yenileme, pist uzatılması ve terminal modernizasyonu çalışmasının tamamlanması ile 2023 yılında kaydedilen 4 milyon yolcu sayısının önümüzdeki dönemde çok daha fazla artırılacağını öngörüyoruz.”

Ulaşım Yoksa Turizm Olmaz

Günümüzde havayolu ile özellikle low cost olarak adlandırdığımız düşük bütçeli havayolları ile ulaşım gelişmiş tüm turizm destinasyonlarının en büyük avantaj olduğunu da vurgulayan TÜROB Başkanı Müberra Eresin “Trabzon’a gerek Avrupa gerekse Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Rusya Federasyonu gibi ülkelerden low cost havayollarının uçması için özel olarak çaba gösterilmeli, mevzuat buna göre yeniden düzenlenmeli, havaalanı vergilerinin düşürülmesi gibi teşvikler verilmeli ve bürokratik işlemler en aza indirilmelidir. İnanıyoruz ki bu tür havayollarının sefer yapması, şehrimizin taşıdığı potansiyelin aksine, yaz mevsiminde sadece birkaç aya sıkışan Trabzon turizmini tüm yıla yaygınlaştıracaktır. Diğer yandan, iç hat sefer çeşitliliği ve sayıları ile uçuş fiyatlarının da cazip hale getirilmesi Trabzon turizmi açısından son derece önemlidir, zira günümüzdeki haliyle düzenlenen seferlerin maalesef ilimize turist getirmekten çok uzak olduğu bilinmektedir” diye konuştu.

Kayıt Dışı Kiralama

Trabzon’da acil olarak çözülmesi gereken bir başka konu olan kayıt dışı kiralama konusu için de önerilerde bulunan Eresin, bu konutların kiralanmasının önüne geçilmesinin şart olduğunu ileri sürdü. “Bu tür faaliyetlerin ülkemiz turizmine yönelik taşıdıkları olumsuzluklar, kayıt dışı yürüttükleri işlemler nedeniyle ülkemizin vergi kaybı, kimlerin konakladıkları bilinmediğinden taşıdıkları güvenlik riskleri başta olmak üzere apartmanda her gün tanımadıkları değişen yeni kiracılar nedeniyle komşu hukukuna uygunsuzluğu malumlarınızdadır. Diğer yandan ülkemizin turizm destinasyonları ve Trabzon’da ikamet eden şahıslar ve öğrencilerin kiralık konut bulmakta ve konut kiralarındaki olağanüstü artışların bir sebebi de konutların kayıt dışı olarak turistlere kısa süreli kiraya verilmesidir” diye görüşlerini açıkladı.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et