24 Şubat 2024 Cumartesi
Ana SayfaHaberBulgaristan Pistlerine Türk İlgisi

Bulgaristan Pistlerine Türk İlgisi

Bulgaristan Turizm Bakanı Zaritsa Dinkova, kış tatil beldelerinde Aralık ayında bir önceki yıla kıyasla turist sayısında yüzde 4,5’in üzerinde büyüme yaşandığını, artışın da özellikle Türk turistlerden kaynaklandığını ileri sürdü. Bu arada ülke basınında yer alan haberlere göre Türk turist sayısında yaklaşık yüzde 22’lik bir artış olduğu belirtildi.

Özellikle Romanya, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Yunanistan gibi komşu ülkelerden gelen turistlerin yanı sıra İspanya ve İtalya’dan daha fazla turistin hafta sonu kaçamakları için Bulgaristan şehirlerini tercih ettikleri vurgulanırken Bakan Dinkova,  turizm sektörünün yakaladığı ivme konusunda iyimser olduğunu söyledi. Yaklaşan 2024 yaz sezonu için zamanında hazırlık yapılması gerektiğini anlatan Bakan Dinkova, Varna’da, Karadeniz belediyelerini desteklemeyi amaçlayan yeni bir programın tanıtımını yaptı, Turizm Bakanlığı, yerel yönetimler ve işletmeler arasındaki ilk ortak çalışmayı başlattı. Pilot program kapsamında 21 projeye fon sağlanacağı projelerin toplam değerinin yüzde 60’ı yaklaşık 5 milyon leva olduğu belirtildi. Bu arada sadece Varna Bölgesi belediyeleri girişimleri için de yaklaşık 2 milyon leva fon verileceği ilan edildi.

Turizm Muhabiri

Mesleği gazeteci. Tam 35 yıl Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yaptı. Bir insan ömrünün yarısı kadar bir süreyi, haber peşinde koşarak geçirdi. Yüzlerce, binlerce gazete sayfalarında emeği geçti. Turizm Muhabiri adındaki haber sitesini 2019 yılından kurdu ve o günden beri ekranlarınızdan yayın yapıyor.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar