24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaYazarDönüştürücü Politikalar Gerekli

Dönüştürücü Politikalar Gerekli

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, ABD’nin New York kentinde yapıldı. Kurulda turizm ile turizmin sürdürülebilir kalkınma  ve dayanıklılığın geliştirilmesindeki kritik rolüne odaklanan ikinci tematik etkinlik gerçekleştirdi.

Kerem Köfteoğlu

Sürdürülebilirlik Haftası çerçevesinde BM Genel Merkezinde gerçekleştirilen etkinlik, üye devletler, gözlemciler, sivil toplum örgütlerinin katılımıyla BM düzenlendi. Etkinliğe katılanlar, turizm sektörünün toplumlar, ekonomiler için artan öneminin beraberinde ekstra sorumluluk getirdiğini dikkat çekti, kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınma için turizmin dönüştürücü gücünden yararlanma konusunda artan kolektif kararlılığa vurgu yaptı.

Genel Kurul’da konuşan BM Turizm Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “Turizmin can damarının tekrar kesilmesine izin veremeyiz. Turizmde dayanıklılık sadece bir planlama ya da krizlere tepki verme meselesi değildir. Aynı zamanda bu krizlerin altında yatan faktörleri proaktif olarak ele almakla da ilgilidir. Sürdürülebilir olmayan tüketim biyolojik çeşitlilik kaybına, iklim değişikliğine ve salgın hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Dönüştürücü değişimi hızlandıracak politikalar benimsememiz hayati önem taşımaktadır” dedi.

Genel Kurul Başkanı Dennis Francis ise sürdürülebilir küresel turizm sektörüne ihtiyaç olduğunu belirterek: “Yerel olarak üretilen ürün ve hizmetlere olan talebi yerel topluluklara da doğrudan ve olumlu fayda sağlayacak şekilde artıyor. Turizm derin yerel değer zincirlerine sahip bir sektör. Sektör aynı zamanda biyolojik çeşitliliğin korunması, mirasın korunması ve iklim dostu geçim kaynakları için olumlu bir güç olarak hizmet ediyor” diye konuştu.

BM Genel Kurulu, 2027 yılını Uluslararası Sürdürülebilir ve Dayanıklı Turizm Yılı olarak ilan eden bir kararı kabul etti. Karar, BM Turizm’i temalı yılın uygulanması için hükümetler, BM kuruluşları ve uluslararası örgütlerle birlikte çalışmaya davet ediyor. Genel Kurul da kapanış konuşmalarında ise  turizm sektörünün karşı karşıya olduğu karmaşık zorlukların ele alınmasında işbirliği ve ortaklığın önemini yineledi.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et