24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaHaberÇöpten Çıkan Parçayı Uçağa Taktılar

Çöpten Çıkan Parçayı Uçağa Taktılar

Geçen ay cesedi bulunan havacılık devi Boeing’in eski kalite kontrol müdürü John Barnett’in ifadesi ortaya çıktı. Barnett’in ifade metnini avukatları kamuoyuna açıkladı. İfade metninin 140 sayfayı aştığı belirtildi. Barnett, ölümünden kısa süre önce verdiği ifadede uçak şirketini “sayısız” defa Amerikan yasalarını ihlal etmekle suçladığı ileri sürüldü.

John Barnett, 30 yıldan fazla süre Boeing’te çalıştı. Eski kalite kontrol mühendisi olarak görev yaptı. 2017’de sağlık sorunları nedeniyle emekli olmadan önce daha sonra, bazı güvenlik kaygılarını dile getirdi. Hatta müdürlerinden mobbing (iş yerinde bilinçli yıldırma) gördüğü iddiasıyla eski şirketine dava açmıştı. Şirket ise suçlamayı reddetmişti. Eski Boeing çalışanı John Barnett, şirketin, 787 model yolcu uçaklarının yapıldığı fabrikadaki kalite denetimlerini “ortadan kaldırmaya” çalıştığını iddia etmişti. Bu nedenle de Boeing’e karşı resmi olarak ifade vermişti. 62 yaşındaki eski Boeing çalışanının ifadesinden iki gün sonra silahla kendisini vurduğu için öldüğünü açıklanmıştı.

Kayıtlarda Sahtecilik

Havacılık devinin güvenlik standartları, Ocak ayında kalkışından kısa süre sonra 737 Max tipi bir uçakta kullanılmayan bir kapının düşmesiyle yeniden gündeme gelmişti. Barnett’in ifadesinin büyük kısmı 2010’dan sonraki süreçle ilgili. Bu tarihte Boeing’in Everett, Washington’daki tesisinden, North Charlston’daki o dönem yepyeni bir fabrika olan tesisinde çalışmaya başlamıştı. Barnett, daha önce BBC’ye yaptığı açıklamada, o dönemki müdürlerin uçakları mümkün olduğu kadar kısa sürede üretmek için resmi süreçleri sık sık görmezden geldiklerini söylemişti.

Barnett, ifadesinde bu iddialarını daha detaylı anlatıyor ve müdürleri tarafından kötü muameleye maruz kaldığını söylüyor. İfadesinin önemli bir kısmı, üretim süreçleriyle ilgili sorunlara dair kayıtlarda sahtecilik yapıldığı konusundaydı. Özellikle de bozuk ve standardı yakalayamayan parçalar hakkındaki kayıtlar. John Barnett, çalışanların zamandan tasarruf etmek için şirketin kendi kalite kontrol sistemindeki belirli kuralları atlama baskısı altında olduklarını da iddia etmişti. Barnett, fabrikada “Uçak yapıyoruz, süreçleri takip etmeye vaktimiz yok” havasının hakim olduğunu savunmuştu. Bu durumun da, üretim bandında çok sayıda hatalı parçaların olmasına, bazı parçaların da ortadan kaybolmalarına yol açtığını da vurgulamıştı. Barnett bunlara, uçak gövdesinin iki büyük kısmının da dahil olduğunu anlatmıştı. Bir örnekte, oksijen sisteminde çalışması gereken hatalı bir tüpün çöp kutusundan çıkartıldığını ve şu an yolcu taşıyan bir uçakta olabileceğini belirtti. Bu parçalar, normalde istenmeyen kimyasal tepkime ihtimalini azaltmak için dikkatlice sterilize ediliyor.

John Barnett ayrıca, sayısız kez belgelerde sahtecilik yapıldığını da savunmuştu. Boeing BBC’ye yaptığı açıklamada “Barnett’in ölümünden dolayı üzgünüz. Şirket Barnett’in emekli olduğu 2017 yılına kadar ve daha sonra şikâyetinde gündeme getirdiği kalite sorunlarını değerlendirdi ve çözüm buldu. Mühendislik analizleri, bahsettiği sorunların uçak güvenliğini etkilemediği sonucuna vardı” denildi. Barnett’in açtığı davanın sürmesi bekleniyor. Davayı eski kalite kontrol müdürünün yerine annesi Vicky Stokes ve kardeşi Rodney Banett sürdürecek. Duruşmaların Eylül’de başlaması bekleniyor. Kaynak: BBC

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et