24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaHaberYapay Zekâ İle İt Dalaşı

Yapay Zekâ İle İt Dalaşı

ABD’de 2 ayrı F-16 uçağı, deneme amaçlı olarak “İt dalaşı” yaptı. Bu deneme için havalanan 2 uçaktan birine bir savaş pilotu,  diğerini de ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Frank Kendall bindi. Kendall’ın uçağını yapay zekâ komuta etti.  

Yapay zekânın gerçek zamanlı uçuşunu görmek ve gelecekte hava savaşlardaki rolünü “kamuoyuna kanıtlamak” için deneme uçuşu yapıldı. Saatte 885 kilometrenin üzerindeki uçuş hızıyla gerçekleştirilen denemede F-16’lar yerden 1000 feet (yaklaşık 305 metre) yükseklikte it dalaşı yaptı.

ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Frank Kendall, Vista adı verilen yapay zeka kontrollü bir F-16 savaş uçağı ile 1 saatten fazla süren deneme uçuşundan sonra, “Buna sahip olmamak bir güvenlik riski. Bu noktada bunu yapmak zorundayız. Hala öğrenmekte de olsa yapay zekaya savaşta ateş edip etmemesi konusunda güvenebileceğini yeterince gördüm” dedi. Amerikan Hava Kuvvetleri’nin ilki 2028 yılına kadar faaliyete geçecek binden fazla insansız savaş uçağından oluşan yapay zeka destekli bir filo planladığı belirtildi. Kaynak: Euronews

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et