24 Şubat 2024 Cumartesi
Ana SayfaHaber14.7 Milyon Ton Çöp Yolladılar

14.7 Milyon Ton Çöp Yolladılar

Türkiye, Avrupa’nın en büyük plastik atık çöplüğü haline geldi uyarısı sonrası AB ülkelerinin toplam katı atıklarının yaklaşık yarısını Türkiye’ye gönderdiği ortaya çıktı.

Avrupa Birliği istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, birlik üyelerinden çıkan yaklaşık 33 milyon tonluk atığın 14.7 milyon tonu Türkiye’ye gönderiliyor. Yeni açıklanan istatistiklere göre Türkiye 2021’de de Avrupa Birliği’nin en fazla katı atık gönderdiği ülke oldu. 2021 yılında AB üyesi ülkelerden Türkiye’ye ihraç edilen katı atık miktarı 14,7 milyon tona ulaştı. Bu rakam 2004 yılından bu yana üç kattan fazla artışa işaret ediyor. Türkiye’nin ardından ikinci sırada 2,4 milyon tonla Hindistan, üçüncü sırada ise 1,9 milyon tonla Mısır yer aldı. Sıralamadaki diğer ülkeler ise sırasıyla İsviçre, İngiltere, Norveç, Pakistan, Endonezya, Amerika Birleşik Devletleri ve Fas oldu. tr.euronews.com

Turizm Muhabiri

Mesleği gazeteci. Tam 35 yıl Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yaptı. Bir insan ömrünün yarısı kadar bir süreyi, haber peşinde koşarak geçirdi. Yüzlerce, binlerce gazete sayfalarında emeği geçti. Turizm Muhabiri adındaki haber sitesini 2019 yılından kurdu ve o günden beri ekranlarınızdan yayın yapıyor.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar