24 Şubat 2024 Cumartesi
Ana SayfaHaberİstanbul Beijing Direkt Uçuş

İstanbul Beijing Direkt Uçuş

Air China, İstanbul’a yeni bir direkt uçuş başlatıyor. Bu, geçtiğimiz üç ay içinde Çin ana karası ile Türkiye arasında oluşturulan ikinci yeni bağlantı oldu.

Air China, Beijing Capital International Airport (PEK) ile İstanbul Havalimanı (IST) arasındaki direkt uçuşlar 29 Aralık tarihinde başlıyor. Seferlerin Airbus A330-200 tipi uçak ile haftada üç kez olması planlandı. Air China’nın Türkiye pazarına girişi, 28 Eylül’den bu yana İstanbul’a Shanghai Pudong International Airport’tan (PVG) üç kez uçuş düzenleyen China Eastern Airlines’ı izleyen bir adım oldu. Bu uçuşlar Air China’yı Beijing ile İstanbul’u birbirine direkt olarak bağlayan üçüncü şirket konumuna getirdi. Star Alliance partneri Türk Havayolları, Boeing-330ER uçaklarıyla zaten her gün PEK-IST bağlantısını sağlarken, China Southern Airlines da bu iki destinasyonu, Beijing Daxing Uluslararası Havalimanı ile IST arasında haftada üç A330 çalıştırarak birbirine bağlıyor. 2024 yılından itibaren Air China, her iki kent arasında gidiş-geliş haftada yaklaşık bin 422 koltuk daha sağlayarak kendi yolcu kapasitesini yüzde 17,7 oranına çıkartıyor. Bu bağlamda Türk Havayolları, yüzde 61 ile yolcu kapasitesinin en büyük payına sahipken China Southern de kalan yüzde 21,3 oranını elinde tutuyor. Toplam olarak,  İstanbul ile Beijing arasında iki yönde haftada yaklaşık 8 bin yolcu taşınarak, pandemi öncesi düzey yüzde 22 kadar aşılmış olacağı tahmin ediliyor.
 

Turizm Muhabiri

Mesleği gazeteci. Tam 35 yıl Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yaptı. Bir insan ömrünün yarısı kadar bir süreyi, haber peşinde koşarak geçirdi. Yüzlerce, binlerce gazete sayfalarında emeği geçti. Turizm Muhabiri adındaki haber sitesini 2019 yılından kurdu ve o günden beri ekranlarınızdan yayın yapıyor.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar