24 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaOtomotivBunlar da Taşınır mı? Evet Taşırız

Bunlar da Taşınır mı? Evet Taşırız

DHL Group, 2023 yılında gerçekleştirdiği en sıra dışı taşımacılık hizmetlerinden beşini paylaştı. İlginç gönderiler arasında ABD Houston’dan İzmir’e taşınan üç adet rüzgâr türbini kanadı da var.

Dünya çapındaki lojistik sağlayıcısı şirketi DHL Group 2023 yılı içinde sıra dışı ürünlerin taşıması ile ilgili çok sayıda teklifler aldıklarını müşterilerin “Bunlar taşınır mı? sorularına “Evet, tabii ki taşırız” yanıtını verdiklerini açıkladılar. DHL, bu teklifler arasından beş ilginç teslimatı belirledi ve kamuoyu ile paylaştı. İşte ilk beş.

ABD’den Türkiye’ye Rüzgâr Türbini Kanadı;

DHL, ağustos ayında ABD Houston’dan yaklaşık 12 bin kilometre uzaklıktaki İzmir’e üç rüzgâr türbini kanadı taşıdı. Her kanat 50 metre uzunluğunda ve 14 ton ağırlığındaydı. Bir Amerikan şirketi, Türkiye’deki bir rüzgâr enerjisinin hasarlı kanatları değiştirmek için sevkiyatı ayarladı. DHL, yeni kanatların bir aylık yolculuğu için kargoyu güvenli ve hızlı bir şekilde taşıyabilen ağır kaldırma vinçleriyle donatılmış özel bir gemi kullandı. Gemi İzmir’e ulaştıktan sonra uzatılabilir römorklar yeni kanatları son varış noktalarına taşıdı. 

Üç Deniz İneğini Uçurdular

Ekim ayında DHL, ABD’deki 3 deniz ineğini bin 600 kilometreden fazla bir mesafe uçurdu. yaklaşık 300 ila 450 kilo ağırlığındaki deniz inekleri Ohio eyaletindeki Cincinnati’den Florida eyaletindeki Orlando’ya taşıdı. “Soleil”, “Calliope” ve “Piccolina isimli deniz inekleri oradan da TIR ile Tampa’ya götürdü. Hayvanlar 2021 yılında Florida’nın yaban hayatı yetkilileri tarafından yavruyken kurtarılmıştı. Hayvanlara ZooTampa’da rehabilitasyon yapılıyor. Yılın başlarında Florida’nın sularına geri bırakılacaklar. DHL, deniz ineklerinin Tampa’ya mümkün olduğunca çabuk ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için onları özel yapım konteynerlerde, özel olarak planlanmış bir kargo uçağıyla taşıdı. Bir veteriner, uçuş boyunca hayvanların durumunu izledi. Konteynerlerde deniz ineklerini sıcak tutmak için 20 cm kalınlığında köpük yataklar ve battaniyeler de vardı. Ayrıca vücutlarının nemli kalmasını sağlamak için sürekli olarak suyla ıslatıldılar. 

ABD’den Peru’ya 5 Lokomotif

DHL, eylül ayında beş adet ikinci el lokomotifi ABD Houston’dan Peru’nun Callao şehrine gemiyle yaklaşık 4 bin 800 kilometre taşıdı. Lokomotiflerin her biri 20 metreden uzundu ve 186 ton ağırlığındaydı. Karmaşık bir operasyonla, geminin vinçleri kullanılarak gemiye yerleştirildi. Uzmanlardan oluşan bir ekip, her adımı titizlikle planlamak, süreçleri hesaplamak, planlar oluşturmak, malzemeleri kontrol etmek ve olası rotaları değerlendirmek için yaklaşık iki ay çalıştı. Gemi, Meksika Körfezi ve Panama Kanalı’ndan Peru kıyılarına 12 günde ulaştı. 

Tunus’tan Almanya’ya hayat kurtaran anahtar

Nisan 2023’te DHL, Almanya’da yaşayan bir adam evini kilitledi ve Tunus’a gitti. Yanlışlıkla ev anahtarı da yanında götürdü. Evde küçük kuşunun yiyecek ve suya ihtiyacı vardı. Bu nedenle anahtarı ülkesine geri götürmesi gerekiyordu. DHL sadece birkaç saat içinde anahtarı yaklaşık bin 900 kilometre uçurarak Tunus Havaalanı’ndan Leipzig’deki DHL Hub’ına taşıdı. Ekipler anahtarı yolcunun eşine Leipzig Hub’dan teslim etti. Kuşa, kapıyı kırması gerekmeden zamanında ulaşabilmişti. 

Almanya’dan Çin’e 21 yarış kızağı

DHL, ekim ayında Almanya’nın Köln şehrinden Çin’in Yanqing şehrine 21 adet yarış kızağı teslim etti. Bu kızaklar, IBSF Kızak Dünya Kupası’na başlayabilmek için onlara ihtiyaç duyan çeşitli Avrupa ülkelerinden sporculara aitti. Her kızak yaklaşık dört metre uzunluğundaydı. DHL, ekipmanı ulusal yarış kızağı federasyonlarından aldı ve ilk olarak Köln’e getirdi. Bir sonraki durak Lüksemburg’du ve DHL buradan tüm kızakları yaklaşık 8 bin kilometre yol kat ederek Pekin’e uçurdu. 2 TIR ile Yanqing’deki Olimpik kızak pistine teslim edildi. Birçok sporcu son dakikaya kadar antrenman yaptığından, nakil işlemi zaman açısından çok kritikti ve gecikme şansı yoktu. Ayrıca, profesyonel yarış kızakları kendi pilotlarına göre hassas bir şekilde ayarlanmış ve kalibre edilmiş, ince ayarlı hassas makineler olduğundan çok dikkatli taşınmaları gerekiyordu.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et