24 Şubat 2024 Cumartesi
Ana SayfaOtomotivUçan Otomobil 200 Bin Dolar

Uçan Otomobil 200 Bin Dolar

Çin merkezli, XPeng Aeroht şirketi “uçan süper araba” tasarladı. Uçan araba ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES 2024 fuarında ilk kez tanıtıldı. Guangzhou merkezli XPeng Aeroht’un tasarımı eVTOL’ fuarın ilgi odağı oldu.

Xpeng Aeroht’un kurucu ortağı ve baş tasarımcısı Wang Tan, The U.S. Sun’a verdiği demecinde, “İnsanlar üç boyutlu, fakat ulaşım hala iki boyutlu. Aslında herkes uçmak ve muhteşem manzaraları seyredebilmek için başka bir görüşe, başka bir açıya sahip olmak istiyor. İnsanlar bu araç ile trafiği yenebilecek, sıkışık bölgelerden uçarak uzaklaşabilecekler” dedi.

Şirketten yapılan açıklamada ise söyle denildi; “Tasarım ve teknolojinin zarif bir birleşimi olan bu araba, bir süper otomobilin görünümünü, hissini ve sürüş deneyimini sunuyor, ancak karadan uçuş moduna zahmetsizce geçerek sürücülerin havalanmasına olanak tanıyor. Kanatlarını açarak dikey iniş ve kalkışa olanak tanıyor. Şirket, aracın sıkışık alanlarda gezinmek ve trafikten kaçınmaya yardımcı olmak için tasarlandığını fiyatının da yaklaşık 200 bin dolar (yaklaşık 6 milyon TL) olduğunu belirtiyor.

Turizm Muhabiri

Mesleği gazeteci. Tam 35 yıl Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yaptı. Bir insan ömrünün yarısı kadar bir süreyi, haber peşinde koşarak geçirdi. Yüzlerce, binlerce gazete sayfalarında emeği geçti. Turizm Muhabiri adındaki haber sitesini 2019 yılından kurdu ve o günden beri ekranlarınızdan yayın yapıyor.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar