24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaHaberArnavutluk'ta Turizm İş Yapıyor 

Arnavutluk’ta Turizm İş Yapıyor 

BM Turizm, kamu ve özel sektör liderlerini Tiran’da bir araya getirdi. Ülkenin turizm yatırımlarına odaklanmasının masaya yatırıldığı toplantılardan sonra Arnavutluk için turizm yatırım kılavuzunu açıkladı.

Arnavutluk Turizm ve Çevre Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlenen “Avrupa’da Turizm Yatırımları ve Ekonomik Kalkınma” konferansı, BM Avrupa Turizm Bölge Komisyonu çerçevesinde gerçekleştirildi. Üst düzey delegeler arasında konaklama, havacılık ve emlak sektörlerinden yatırımcıların yanı sıra özel sektör paydaşları ve çeşitli uluslararası kuruluşların çeşitli başkanları da yer aldı. Katılımcılar, daha geniş Gündem 2030 ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda uzun vadeli dayanıklılık ve büyümeye odaklanarak, Avrupa’nın turizm sektörünün stratejik yatırımlar yoluyla nasıl canlandırılabileceğini tartıştı ve araştırdı.  

“Arnavutluk’ta Turizm İş Yapıyor” 

Konferans sırasında BM Turizm, Arnavutluk’a odaklanan yeni bir yayınla “Turizm İş Yapma Kuralları” serisinin sonuncusunu duyurdu. Kılavuzlar, potansiyel yatırımcılara Arnavutluk’un iş ortamı, ekonomik dayanıklılığı ve büyüme potansiyeli hakkında genel bir bakış sunuldu. Sunumda, Arnavutluk, “2023 yılında uluslararası turist sayısında en büyük artış yüzdesi açısından dünya çapında 4. sırada yer aldı. 2019’a göre yüzde 56’lık bir büyüme kaydetti. 2022’de 7,5 milyon, 2023’te ise 10,1 milyon uluslararası gelişi ağırladı. Turizmdeki güçlü toparlanma, 2022’de yaklaşık yüzde 5 oranında ekonomik büyümeye katkıda bulundu. Cari fiyatlarla GSYH, 2012’deki 12,3 milyar ABD dolarına kıyasla 2023 itibarıyla 23 milyar ABD dolarına ulaştı. Arnavutluk’ta uluslararası turizm toplam ihracatın yüzde 46’sını, hizmetler sektörü ihracatının ise yüzde 65’ini oluşturmakta” açıklandı.

BM Turizm Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili de burada yaptığı konuşmada Arnavutluk, turizm sektöründe çok yönlü yatırım fırsatları sunduğundan söz etti ve “Stratejik coğrafi konumu, gelişen altyapısı ve doğrudan yabancı yatırımı artırmaya kendini adamış hükümetiyle Arnavutluk, yatırımcılar için cazip bir destinasyon olarak ortaya çıkıyor. Bu faktörler Arnavutluk’un büyümesine ve devam eden kalkınmasına yön vermede etkili olmuştur” dedi. 

BM Turizm İcra Direktörü Natalia Bayona da “Arnavutluk’taki turizm sektörü, doğal güzelliğin, kültürel zenginliğin ve sürdürülebilir büyüme ve başarıya yönelik yörüngesini şekillendiren stratejik girişimlerin ilgi çekici bir karışımını sunan dinamik ve gelecek vaat eden bir manzara olarak duruyor. Turizm kümesinde sıfırdan doğrudan yabancı yatırım duyurularındaki toplam 135 milyon ABD Doları tutarındaki artışla Arnavutluk, cazip bir yatırım hedefi olarak konumunu sağlamlaştırıyor ve gelecek vaat eden bir geleceğin habercisi oluyor” diye konuştu.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et