24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaHaberİklim Dostu Kentlere Tavsiye

İklim Dostu Kentlere Tavsiye

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), doğayla uyumlu bir yaşama kavuşmak için tüm belediye başkanlarına tavsiyelerde bulundu.

WWF-Türkiye, seçimi kazanan adayların “iklim dostu kent” kavramını tam anlamıyla hayata geçirmeye davet edildiğini açıkladı. Yerel yönetimlerin iklim dostu kentler oluşturmada önemli bir role sahip olduğunu belirten WWF-Türkiye, doğayla uyumlu, sürdürülebilir ve dayanıklı kentler için hayata geçirilmesi gereken talepler şu şekilde sıralandı.

“İklim kriziyle mücadele ulaştırmadan altyapıya, kent planlamasından sosyal desteklere bütün çalışma alanlarının merkezine oturtulmalı. Türkiye nüfusunun yüzde 77’si kentlerde yaşıyor. Bu durum özellikle ülkemizde kentleri iklim krizine karşı en hassas yaşam alanları haline getiriyor. İklim krizine neden olan emisyonların azaltılması ve bunun için fosil yakıt kullanımından uzaklaşılması, yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasından enerjiyi verimli kullanan binalara, raylı sistemlerden kent planlamasına bir dizi alanda dönüşümü gerektiriyor. Bununla birlikte, iklim krizinin etkilerine karşı hassas konumda olan kişilerin (örn. düşük gelirli gruplar, ileri yaştaki bireyler, çocuklar vb.) sağlık, enerji, su vb. ihtiyaçları gözetilmeli. İklim riskleri haritalandırılarak kırılgan gruplar belirlenmeli. Türkiye’de iklim krizinin etkilerinin şiddeti ve sıklığı her geçen yıl daha da artıyor. Sıcaklık rekorları kıran yaz ayları ileri yaştaki bireyler ve çocuklar için giderek artan sağlık riskleri oluşturuyor. Azalan yağışlarla birlikte suya erişim güçleşiyor. Ani ve aşırı yağışlar sel ve taşkınlara yol açıyor. Kentin bu gibi risklere hangi bölgelerde ne ölçüde maruz kalabileceğine ve bu risklerin en fazla kimleri etkileyebileceğine yönelik bilimsel verilerle desteklenmiş öngörü çalışmaları yapılmalı.”

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et