24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaKültür-SanatTayland’da Destansı Gösteri

Tayland’da Destansı Gösteri

Tayland “Maha Songkran Dünya Su Festivali 2024” Tay geleneklerinin ve kültürlerinin ihtişamının yanı sıra ülkenin tüm bölgelerindeki tarihi önemi tek bir akşamda Bangkok’a getiren destansı bir kültürel gösteriyle açıldı. Törene binden fazla sanatçı katıldı.

Ülkenin kadın Turizm ve Spor Bakanı Sudawan Wangsuphakijkosol, açılışta yaptığı konuşmada; “Bu abartılı geçit töreni, Bangkok’un kalbinde nadir görülen bir gösteri. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras olarak listelenen ‘Tayland’daki geleneksel Tayland Yeni Yıl festivali’ olan ‘Songkran’ın geleneksel geleneklerini kutluyor. Herkes Songkran’ı Tayland’ı diğer tüm ülkelerden ayıran geleneksel inançları ve yerel gelenekleri kutlamanın bir parçası olmaya davetlidir” dedi.

2024 Maha Songkran Dünya Su Festivali geçit töreninin başında Altın Buda heykeli alayı ve Kainat Güzeli 2023 ikincisi Miss Antonia Porsild, 2024’ün Nang Songkran tanrıçası Mahodhara Devi’yi taşıyan Maha Songkran Alayı yer aldı. Geçit töreninin ikinci bölümü, 16 eyaletteki büyük şenliklerin sergilendiği canlı Songkran alaylarından oluştu. Geçit töreninin son bölümünde oyunlar, festivaller, filmler ve dizilerden oluşan yumuşak güçler alayı, KOL alayı ve LGBTQ alayı yer aldı. Tören Phan Fa Lilat Köprüsü’nden başladı, Ratchadamnoen Klang Bulvarı boyunca ve Sanam Luang çevresinde daire çizerek yürüdü. Yürüyüş yaklaşık 2,5 kilometre sürdü.

Bu arada 5 gün boyunca kültürel ve müzikal performansların yanı sıra çağdaş ve orkestra performanslarının da sahne alacağı belirtildi. Tayland’ın Kuzey, Kuzeydoğu, Doğu, Orta ve Güney bölgelerine özgü Songkran gelenekleri ve şenlikleri özel bir alanda sergilenmeye başladı. Ayrıca Muay Thai Maha Songkran ve Tayland yaz yemekleri dahil olmak üzere Tayland’ın yumuşak gücüyle ilgili gösteriler ve etkinlikler de gerçekleştirildi. Müzikli dans çeşmesi, su tüneli, devasa sığ havuz ve su istasyonunun bulunduğu su bölgesinde muhteşem sıçrama aktiviteleri yapıldı.

Geleneksel Tayland Yeni Yılı olan 13 Nisan’da, bir liyakat töreni ve Lord Buddha’ya saygı göstermenin bir yolu olarak bir Buda heykelini kokulu suyla arındırma şeklindeki Song Nam Phra ritüeli de dahil olmak üzere Tayland geleneklerini destekleyen diğer etkinlikler düzenleneceği açıklandı. Çevre açısından sürdürülebilir bir etkinlik düzenlemenin öneminin bilincinde olan TAT, festivalde PTT Global Chemical ortaklığıyla plastik atık yönetimine yönelik bir GCYOU Dönüşü etkinliği düzenliyor. Ziyaretçilerin, hediyelik eşya olarak atık plastik şişeleri ‘YOU Turn Drop Points’ten herhangi birine atmaları veya plastik şişe kapaklarını anahtarlığa ve şişe açacağına çevirmek gibi Kendin Yap ileri dönüşüm faaliyetlerine katılmaları veya çiçek desenli gömlekler gibi ileri dönüşüm ürünleri satın almaları teşvik ediliyor.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et