24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaHaberMilliyet Farkı Geri Tepti

Milliyet Farkı Geri Tepti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, toplantıda çeşitli konulara değindi. Özellikle milliyet farkı uygulayarak gündeme gelen Limak Otel’i olayı ile ilgili olarak da “Firmaya para cezası verildi” dedi.

AKM’de basın toplantısı düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy toplantıda 2024 yılının ilk 4 ayını anlattı ve “Turizm gelirlerimiz 8.8 milyar dolar ile tarihin en yüksek ilk çeyrek rakamına ulaştığını açıkladı. Bakan “milliyet farkı” diyerek müşterisinden ekstra para alan Limak Oteli için “Yapılan inceleme sonucunda, müşteri rezervasyonunun tesis tarafından konfirme edildikten sonra, milliyet farklı şeklinde haksız bir gerekçeyle 120 Euro karşılığında 4 bin 778 lira ücret farkı alınması nedeniyle firmaya 54 bin 694 lira idari para cezası verildi. Ayrıca da firma tarafından da alınan ücretin farkı müşteriye iade edilmesi sağlandı” diye olayı aydınlattı.

Kesinleşmiş Mahkeme Kararı Var

Bakan ayrıca “booking.com ile olarak da “Türkiye’de Bakanlığımız tarafından engellendiği ile ilgili bir iddia vardı. Bu iddia da gerçek dışı. İşin aslını sizle paylaşayım. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği tarafından vergi ödemediği ve haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle booking.com hakkında 2015 yılında bir dava açıldı. 2017 yılında mahkeme ihtiyati tedbir kararı aldı ve davaya ilişkin karar 2019 yılında çıktı. Mahkeme ‘haksız rekabet var’ kararıyla birlikte Booking.com’un 500 bin lira teminat yatırılması karşılığında ihtiyati tedbirin kaldırılmasına karar verdi. Kararda şirketin vergi ödemediği ve iş yeri açmak için gerekli izinleri almadığı belirtilirken dijital ve sabit iş yeri açma yoluyla faaliyette bulunarak idari ve hukuki denetimlerden kaçındığı ifade edildi. Bu yollarla denetlenmelerini engellediğine dikkat çekildi. Özetle mahkeme demiş ki, ‘Türkiye’deki vergi mevzuatlarına, ticari kanunlara ve tüketici kanunlarına uyumlu bir şekilde çalışmayı kabul ediyorsanız çalışabilirsiniz. Aksi takdirde faaliyet de gösteremezsiniz’ demiş. Sonuçta bakın bakanlık tarafından yapılmış bir engelleme yok. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği tarafından 2015 yılında açılmış bir dava, kesinleşmiş bir mahkeme var. Aynı bu şekilde mahkeme sonucuna uygun olarak, Türk vergi mevzuatı ve kanunlarına ve tüketici kanunlarına uyumlu şekilde çalışmayı kabul eden onlarca yabancı menşeli global rezervasyon motoru ülkemizde faaliyet de gösterebilmektedir.”

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et