13 Temmuz 2024 Cumartesi
Ana SayfaKültür-SanatCevriye Açıkhava’da Sahnedeydi

Cevriye Açıkhava’da Sahnedeydi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Türk tiyatrosunun önemli eserlerinden biri olan Suat Derviş’in yazdığı “Fosforlu Cevriye”yi, İstanbul’un gözde etkinliklerinden Açık Hava Yaz Oyunları kapsamında seyirciyle buluşturdu.

Ateş ÇELİK

Etkileyici karakterleri, güçlü oyunculukları ve özgün müziğiyle sahnelenen “Fosforlu Cevriye”,  İstanbullu sanatseverler tarafından büyük ilgi gördü. 1930’lu ve 40’lı yılların İstanbul’unu ve o dönemin renkli atmosferini anlatan oyun, izleyicileri bir zaman bir yolculuğuna çıkarttı. Gülriz Sururi’nin özgün metni ve Yelda Baskın’ın başarılı rejisiyle sahnelenen “Fosforlu Cevriye”, izleyicilerden büyük beğeni topladı. İstanbul’un tarihi ve büyüleyici mekânlarından Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nu dolduran seyirciler, “Fosforlu Cevriye” adlı bu unutulmaz oyunu izlemenin heyecanını yaşadı. Oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Besim Demirkıran, Binnur Şerbetçioğlu, Direnç Dedeoğlu, Esra Ede, Çağatay Palabıyık, Elif Verit, Emre Yılmaz, Hakan Örge, Irmak Örnek, Nur Saçbüker Otan, Samet Silme, Tuğrul Arsever, Yağmur Damcıoğlu Namak, Yunus Erman Çağlar, Zeynep Ceren Gedikali rol aldı.

Oyunun kısaca konusu şöyle;

Anne babasını tanımadığı için gökteki yıldızlardan doğduğuna inanan, denizin kucağında bir sokak çocuğu olarak büyüyen, Galata mevkiinde karnını doyurabilmek için “icra-i sanat” eyleyen Cevriye, sıradan bir sokak kızı değil aslında İstanbul sokaklarının ta kendisi. Hastalık ve soğuktan ölüme yaklaştığı o gece, karşısına çıkan esrarengiz bir adam sayesinde hayata ve kara sevdaya tutunur. Cevriye’nin daha önce tanıdığı erkeklere hiç benzemeyen ve ona “siz” diye hitap eden bu adam aslında gizli yaşayan bir idam mahkûmudur. Cevriye onu tanıdığı günden sonra artık bambaşka bir “insan” olmuştur. Hapis, sürgün, aradan geçen zaman ve türlü belalara rağmen bu aşktan vazgeçmeyen Cevriye, sevdiği için her şeyi göze alıyor. Oyunda 1930-40’lı yılların İstanbul’u zengin tasvirleriyle sunuluyor. Mahallelerin arka sokaklarında, hapishanelerinde, batakhanelerinde hayata tutunmaya çalışan kadınların, annelerin, çocukların ve afili delikanlıların otoriteyle olan ilişkisi çarpıcı öykülerle aktarılıyor. 

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et