13 Temmuz 2024 Cumartesi
Ana SayfaKültür-SanatJapon Noh Tiyatrosu İstanbul’da

Japon Noh Tiyatrosu İstanbul’da

İBB Şehir Tiyatroları Japonya’nın geleneksel tiyatrosu Noh’u 2 Temmuz 2024 Salı günü 19.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde İstanbul seyircisiyle buluşturuyor.

Ateş ÇELİK

Türkiye’de ilk kez sahne alacak Japonya’nın somut olmayan kültürel mirası olan Noh tiyatrosu, geleneksel Japon kültürü meraklılarının beğenisine sunuluyor. Japonya ile Türkiye’nin diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 100. yıl dönümü şerefine gerçekleşecek oyunda geleneksel Japon tiyatrosu Noh “Bir Ruha Ağıt – Ruh Nereye Gider? Japonya’dan Dünya Barışına Bir Dilek” adlı gösteriyi sahneliyor.

Oyun Ücretsiz

Oyun, Japonya’nın Osaka şehrindeki en eski tiyatro olarak 1927 yılında kurulan Yamamoto Noh tiyatrosu tarafından sahneye konuluyor. İBB Şehir Tiyatroları’nın dünya tiyatrolarının önemli oyunlarını seyircisiyle buluşturmak için yaptığı uluslararası işbirlikleri kapsamında gerçekleşecek olan oyunun ücretsiz davetiyeleri İstanbul Senin uygulaması üzerinden temin edilebiliyor.

Noh Tiyatrosu Nedir?

700 yıl önce doğan Noh, Dünya’nın en eski maske draması. Japonya’nın savaşçıları ve samurayları bu dramada yer almışlar. Noh’un şarkıları Japonya’da kültürel olarak yaşamakta ve birçok kişi bu şarkıları ezberlemekte. Noh, Şinto inancının tapınak unsurlarını içinde barındırıyor ve açık havada oynanıyor. Noh tiyatrosunun özelliği çok özel yavaş ve stilize jestler yapan, çok az söz söyleyen maskeli oyuncularını olması. Sahne genellikle kare şeklinde ve Şinto tapınağı gibi üçgen bir çatıya sahip. Seyircinin odağının oyuncular üzerinde kalması için çok az sayıda renkli sahne dekoru kullanılıyor. Ana karakter doğaüstü bir varlık veya tanrı. Diğer bir karakter genellikle Budist veya Şinto rahibi. Bunun yanında şarkı söyleyen veya arkada duran yardımcı oyuncular var. Maske takan oyuncuların hareketleri tamamen geleneksel; giydikleri kostümler de zengin ve gösterişli. Oyunda dört çalgıdan oluşan bir orkestra var. Çalgılar babadan oğula geçme ve birkaç asırlık. Bu müzik samurayların sevdiği bir müzik. Bu oyun sayesinde dünyayı samurayların gözünden görmek mümkün olacak.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et