13 Temmuz 2024 Cumartesi
Ana SayfaUncategorizedTüneyerek Uçabilir misiniz?

Tüneyerek Uçabilir misiniz?

Duyduğum zaman herhalde bu bir şaka olmalı diye düşünmüştüm, fotoğraflarını gördüğümde ise ilk kendime sorduğum soru; hangi süreyle? ve hangi şartlar karşısında? bisiklet selesini andıran bir oturma düzeninde uçmayı kabul edebileceğim? oldu. yer

Ferzan ÜNLÜSOY AİREP Yönetim Kurulu üyesi, APG Türkiye Yönetici ortağı APG Avrupa Başkan Yardımcısı

Ayakta  durulan uçak koltuğu modelinin son sürümü SkyRider 3.0, geleneksel bir havayolu koltuğundan daha yüksekte oturulan bisiklet tarzı bir eyere sahip. Yolcuların bacakları sanki bir ata biniyormuş gibi eyerden aşağıya doğru sarkarken diz kesimi hizasında ise hafif bir boşlukla yolcuya rahatlık sağlanmak istenmiş.

Aviointeriors tarafından tasarlanan Skyrider 3.0, ortalama ekonomi koltuğundan çok daha az yer kaplıyor. Birçok havayolu şirketindeki 31 inç’e kıyasla sadece 23 inç olan koltuk araları bazı havayolları için cazip olabilir. Bu koltukların yaratılmasındaki başlıca ana fikir ise çok sınıflı yapılandırma ile istenilen maksimum kapasiteye ulaşmaktır.
“Yani bu aynı kabinde standart ekonomiye, premium ekonomiye veya iş sınıfına ve ultra temel ekonomiye sahip olacağınız anlamına geliyor – ki bu havayolu ve yolcu için bir yenilik.” Skyrider’ın gerçek nedeni budur. ” tasarım ilk kez 2010 yılında önerildi, ancak bazı yapısal sorunlar çıkmasından dolayı engelledi. 2018’de prömiyer yapan ikinci versiyon, koltuğu yerinde tutmak için bir direğe dayanmış tasarımı geliştirildi. En son tasarım, 3.0, Aviointeriors, koltuklara çok fazla ilgi duyulduğunu söylüyor, ancak henüz hiçbir havayolu satın almadı.

Şirket, yolcu sayısını yüzde 20 artırmayı umuyor. Ayakta koltuklar henüz havacılık otoriteleri tarafından onaylanmadı. Ayrıca koltuğun acil durumlar için devlet güvenlik standartlarını karşılayıp karşılamayacağı da belirsiz.
Şimdi gözünüzü kapatın ve hayal edin, diyelim ki İstanbul – Bodrum uçağına yaz aylarında bilet arıyorsunuz ve bilet ücretlerinin tavan yaptığı dönemde neredeyse bir servet değeri ödemek yerine üçte bir fiyatı ve yarı fiyatı için 1 saat süreyle böyle zahmete katlanır mısınız? Buna değer mi yoksa keyfinizden ödün vermek istemez misiniz?

Ben hala karar veremedim…

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et