24 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaHaberYeni Pistle 85 Milyon Yolcu

Yeni Pistle 85 Milyon Yolcu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sabiha Gökçen Havalimanı 2’nin açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış töreninde yaptığı konuşmada Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2021 yılında iç ve dış hatlarda yaklaşık 181 bin uçuş trafiğiyle 25 milyon yolcuyu ağırladığını belirtti ve “Yeni pistin de devreye girmesiyle yıllık 85 milyondan fazla yolcuyu ağırlayacak kapasiteye erişecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Sabiha Gökçen Havalimanı’nın trafiği sürekli arttığından söz ederek “2021 yılında 181 bin uçuşla 25 milyon yolcu ağırlandı. 2022’de yolcu sayısı 31 milyona çıktı. Bu yılın ilk 11 ayında 208 bin uçuşla yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21’lik artışla 34 milyona yükseldi. İstanbul ve Antalya havalimanlarının ardından en çok trafik olan 3. Havalimanı oldu. Bu nedenle 2’nci pist için 2012 yılında karar aldık. Toplam 970 milyon doları bulan yatırım tutarıyla 2. pisti tamamladık. Pistin uzunluğu 3 bin 540 metre. Ayrıca 3 paralel taksi yolu var. Apronlarımız ve havalimanımız rakiplerine göre çok ileri özelliklere sahip. Bin 520 metre uzunluğunda TEM bağlantı tünelini inşa ettik. Havalimanımızda tüm bu bağlantılarla birlikte 19 bin metrekare 2 kapalı alana bağlı üst yapı tesislerini de yeniledik. Maksimum kapasite için yeni pistimizi iniş, eski pistimizi kalkış amaçlı kullanacağız. Kullanım kapasitesi 2 katına çıkacak. Yeni pistle yıllık 85 milyondan fazla yolcuyu ağırlayacak kapasiteye ulaşılacak” dedi.

130 ülkede 343 noktaya

Aktif havalimanımızı 26’dan 57’ye, yolcu kapasitemizi 55 milyon yolcudan 337 milyon yolcuya çıkardığımızı vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü; “Uçuş noktamızı 130 ülkede 343 noktaya yükselttik. Dünyada ulaşamadığımız hiçbir nokta kalmayacak diyerek Türkiye’yi en geniş uçuş ağına sahip ülkeler arasına soktuk. Projelerimize yenilerini ekliyoruz. Çukurova, Yozgat, Bayburt-Gümüşhane’de çalışmalarımız devam ediyor. Antalya Havalimanı’nın kapasite artırmaya yönelik çalışmalarımız hızla sürüyor. 35 milyonluk kapasiteyi 80 milyona çıkarıyoruz. 2022 Aralık ayında Esenboğa Havalimanımızın KÖİ ihalesini gerçekleştirdik. 1 kuruş harcamadan 300 milyon Euro’luk yatırım yapıyoruz. Tamamlandığında 30 milyon yolcuya yükselecek ve 3’ncü pistine kavuşacak. Hatay Havalimanı onarımına yönelik ihaleyi de kısa süre önce gerçekleştirdik. 21 Kasım’da çalışmalara başlandı. 14 kilometre çevre güvenlik duvarıyla da sel taşkınlarına karşı koruyacağız.”

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et