24 Şubat 2024 Cumartesi
Ana SayfaDestinasyonKish Adası Basra’nın İncisi…

Kish Adası Basra’nın İncisi…

İran’ın Kish Adası Basra Körfezi’ndeki turizm cenneti.

Dünyanın en güzel 10 adasından biri olarak 2010 yılında The New York Times tarafından seçilen ada, Dubai ve Şarm El-Şeyh gibi ünlü bir turizm merkezi. Turkuaz renkli suları ve hareketli sosyal yaşamı ile gezi rotalarının vazgeçilmezleri arasında. Tarihi ve doğal güzellikleri de bir arada bulunduruyor.

İran’ın güneyinde ve ülkeden 18 kilometre uzaklıktaki ada, Fars Körfezinin en güzel köşesi. Ada 92 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Uzunluğu doğu-batı arasında 15 kilometre, güney –kuzey tarafında ise 7 kilometre. Yaklaşık 25 bin kişi yaşıyor. Mercanlı bir yapıya sahip toprağı gümüş renginde. Güneş ışığı altına göz kamaştırıcı bir görünümü var. Adanın çevresindeki sular berrak. Sahillerde denizin dibi görülüyor.  

MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN ADA Yer altı şehirleri ile eski çağlardan günümüze çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan ada, Çin’den Avrupa’ya giden gemilerin içme su ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir durak ve ticaret limanı olarak kullanılmış. Adanın içinde 2 bin 500 yıllık bir yer altı şehri ve 800 yıllık bir yerleşim yerinin kalıntılarını var. 8’nci yüzyılda yapılmış Harireh Antik Şehri adanın simgesi adeta. Mysterious Greek Ship, olarak adlandırılan batık Yunan gemisinin olduğu batı kıyısı ise turistlerin görmeden geçemedikleri yerle arasında.

Kish Adası İran İslam Cumhuriyeti’nin serbest bölge olarak ilan ettiği bir kent. Dubai, Umman ve Katar’da yaşayanların yabancıların vizelerini yenilemeleri için sıklıkla gidip geldikleri bir rotada. Resmi dili Farsça. Para birimi Riyal. Adaya Türkiye’den gidişlerde vize istenmiyor. İstanbul’dan direkt uçuşlarda var. Ayrıca THY ile İstanbul’dan Şiraz’a uçup daha sonra iç hat uçuşları ile adaya ulaşılıyor. Ekonomik bir tatil isteyenlerin tercih ettiği Kish Adası’nda konaklamak da yemek fiyatları fahiş değil.

Kish Havalimanı, ada merkezine 7.5 kilometre uzaklıkta. Havalimanından ada merkezine toplu ulaşım seçeneği yok. Taksi ile kent merkezi 10 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Taksilerin çok ucuz. En fazla 5 Dolar. Adanın hava sıcaklığı ortalaması 27 derece.

Adada 104 ayrı tür bitki ve ağaç bulunuyor. 169 tür kuş ve 668 geyik yaşıyor. Adanın çevresindeki kıyılarda 28 farklı türde mercan var. Mercanları ve zengin deniz canlılarını görmek içinde dünyanın çeşitli ülkelerinden turistler adaya geliyor. Bu nedenle dalış turizminde bayağı ileriler. İran’ın en büyük tuzlu su Fars ve Umman denizinde balıklar burada yaşatılıyor. Ada küçük ama içinde kapalı ve açık toplam 15 alışveriş merkezi ve pazar da var. Turistler için hediyelik eşyaları dünyaca ünlü markaların ürünleri buralarda satılıyor.

Turizm Muhabiri

Mesleği gazeteci. Tam 35 yıl Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yaptı. Bir insan ömrünün yarısı kadar bir süreyi, haber peşinde koşarak geçirdi. Yüzlerce, binlerce gazete sayfalarında emeği geçti. Turizm Muhabiri adındaki haber sitesini 2019 yılından kurdu ve o günden beri ekranlarınızdan yayın yapıyor.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar