24 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaHaber7 Kat Daha Ucuz Tatil

7 Kat Daha Ucuz Tatil

İran’ın Kish Adası, turizm atağına kalktı. Adanın Valisi Rahim Sarhangi, Basra Körfezinde adeta cennete bir köşe olan adanın tarih, doğa ve deniz canlıları ile dünyaca ünlü olduğunu belirtti ve “Hem çok güzel, hem çok ucuz. Fiyatlarımız Dubai’de yapılan tatillerden 7 kat daha ucuz” dedi.

İran’ın Serbest Bölgesi olarak belirlediği Kish’i, yılda 200 bin üzerinde turistin ziyaret ettiğini vurgulayan Vali Rahim Sarhangi “Newyork Times 2010 yılında dünyanın en güzel 10 adasından birisi olarak bizi seçti.

Kish Valisi Rahim Sarhangi – Cahit Akyol

Temiz hava bakımından dünyanın en temiz havasına sahip 3’ncü olan bir yeriz. Ada, koah, astım gibi hastalıkların doğal tedavi merkezi durumunda. Tatil rotası olarak önemli bir yerdeyiz. Adamızda Kariz ve Kish adında 2 bin 500 yıllık yeraltı şehirleri 800 yıllık kalıntılar var. Bir diğer kültürel Mirsa ise Rarireh antik kentleri çok ilgi çekiyor. Ada da 40 bin yatak kapasitemiz var. 52 otelimiz ile gelen turistlere hizmet veriyoruz.  Bu otellerin 19’u 5 yıldız diğerleri de 3-4 yıldız kategorilerinde. Türkiye, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman’dan turistleer geliyor. Ancak son zamanlarda adamızı ziyaret eden Türk turistlerin sayılarında belirgin bir artış oldu. Bu ilgi günden güne artıyor. Türkiye’den direkt seferler yok. Gelenler İstanbul’dan Şiraz veya Tahran’a uğrayarak iç hatlar uçuşları ile Kish Adasına ulaşıyor. Adamızda resmi dilimiz Farşça konuşuluyor ama turistik bir bölge olduğu için İngilizce bilenlerin oranları çok yüksek. Türkiye’den gelenler için vize gerekmiyor. 90 gün aşmayan konaklamalar vizeden muaf” diyor.

MERCAN ZENGİNİYİZ

Kish Adası’nın doğaseverlerin, dalgıçların gözdesi olduğunu vurgulayan Vali Rahim Sarhangi. “Adamız mercan adası. 12 ay denize giriliyor. Denizlerimizde çok sayıda farklı balık türleri var. Mercanlarımız dünyanı en iyi mercanları. Çünkü bölgenin en önemli mercanları adanın çevresinde. Cennet gibi bir ada. Sessiz, sakin dinlendirici. Tatil özleyenlerin tercih ettiği bir rota. 80 farklı kuş türünü barındırıyor.

Dev bir akvaryumu, safari parkı var. Ada da 20 yıl önce 9 geyik varken koruma altına aldık. Şimdi sayıları 972’ye çıktı. Serbestçe dolaşıyorlar. Her türlü deniz sporları yapılıyor. 52 kilometrelik bisiklet parkurumuz var. Yoga tutkularının gözdesiyiz. Teleferik var. Dileyenler yüksekten adayı izliyor hatta helikopter turlarımız da mevcut. Restoranlarımız da öncelikle zengin İran mutfağı olmak üzere çeşitli ülkelerin mutfaklarından servisler veren çok sayıda restoranlar var. Turistlere farklı gastronomi deneyimleri sunuluyor. İşin özü Türk kardeşlerimiz adamıza bekliyoruz” diyor.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et