24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaYazarFransızlar Paranın Peşinde

Fransızlar Paranın Peşinde

Fransız kanalı Arte TV antik medeniyetlerde para ve güç arasındaki ilişkiyi keşfetmek amacıyla Sardes Antik Kenti’nde çekimler yaptı.

Sait Yardımcı
Türkiye Film Komisyonu Başkanı, Film yapımcısı

Fransızlar, paranın kökenlerini ve antik toplumlardaki güç yapılarını sorgulayan bu araştırmaları için Sardes Antik Kenti ve civarına geldi. Ben de belgeselin çekimlerinde bulundum. Belgesel ilk paranın ortaya çıkışından başlayıp, özellikle Atina’nın para sistemine odaklanarak para birimlerinin evrimini incelemeyi amaçlıyor. Uzun soluklu bir araştırma sonucunda ortaya çıkacak olan belgeselin adı, The Fabulous Story of Money. Belgeselin yönetmen koltuğunda Fréderic Wilner var. Oxford Üniversitesi Antik Tarih Profesörü Andrew Meadows’un destek verdiği belgeselin, 7’nci yüzyıldan günümüze kadar ki süreci mercek almasının amaçlandığı açıklandı.

Fransız ekipler, geleneksel görüşlerin aksine, para doğuşunun yalnızca ticaret ihtiyaçlarına dayanmadığını düşünüyor ve bu amaçla paranın antik güç dinamiklerindeki rolünü derinlemesine analiz ediyor. Para evriminin çok yönlü doğasını ve antik toplumlardaki güç ilişkilerinin karmaşıklığını ortaya koymayı planlamışlar. Hem dünya tarihi hem de ülkemiz turizm için son derece faydalı bir çalışma olduğu kanaatimdeyim.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et